Одлуката за катни гаражи во Гостивар пред општинскиот Совет


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Општина Гостивар ја започнува постапката за доделување на договор за јавно-приватно партнерство за проектирање, изградба и управување на катни гаражи. Предвидено е да бидат изградени три, со што ќе се зголеми капацитетот на паркинг просторот во градот и ќе се намали сообраќајниот метеж. Предлог-одлуката за старт на процедурите ќе се најде пред гостиварскиот Совет на седницата закажана за утре. Локалната власт очекува да биде прифатена од советниците, по што ќе се прејде на изработка на тендерската документација за гаражите.

„Тоа беше наше ветување кое го исполнуваме, процедурата почнува, Советот ќе ја усвои одлуката“, вели градоначалникот Арбен Таравари.

Одлуката предвидува градоначалникот да формира комисија за спроведување на постапката за доделување на договор, составена од претседател и најмалку 4 члена и нивни заменици од редовите на општинската администрација и надворешни експерти. Комисијата е должна да изготви тендерска документација, вклучувајќи го и нацрт договорот и јавниот оглас. Колку долго ќе траат процедурите и кога ќе започнат работите на терен општинарите во овој момент не можат да кажат со прецизност.

Недостатокот на паркинг простор е долгогодишен проблем во Гостивар, кој им создава нервози и маки и на возачите и на сообраќајната полиција. Моменталните 840 паркинг места не ги задоволуваат потребите.

Материалы по теме:

Реновирањето на хирургија во Гостивар е при крај – просторот разубавен со уметнички дела
Привршува реконструкцијата на хирургија во општата болница „Д-р Ферид Мурат“ во Гостивар.  Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на ова одделение, ...
Младите каратисти кои се закитија со медали беа на прием кај Таравари
Младите каратисти од клубот „Асиарт“ од Гостивар кои освоија медали на неодамнешното Државно карате првенство за деца беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. ...
Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
Донација булдожер за ЈП Комуналец Гостивар
Јавното претпријатие Комуналец од Гостивар го поднови возниот парк со ново специјализирано возило булдожер. Возилото е донација обезбедена преку проектот за намалување ризици од ...
Дете почина во пожар во Гостивар
Трагичен настан го разбуди утрово Гостивар. Во голем пожар што се случи во стан на трети кат во зграда на ул „Кеј Вардар“, животот ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *