Од денес започнува Велигденскиот пост


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Од втори март започнува големиот Велигденски пост. Постот трае вкупно 48 дена и е еден од најстрогите во годината.

„Овој пост започнува на 2 март и е еден од најстрогите постови. Се пости од понеделник до петок без зејтин, сабота и недела на масло, празници на масло, а единствено риба е благословено да се јаде на Благовештеније и Цветници“, вели отец Александар.

Отец Александар од тетовско-гостиварската епархија, објаснува што всушност претставува постот и како правилно треба да се пости.

„Постот е љубовно воздражение, се возджуваме од некои видови храна кои ќе ни помогнат во духовниот живот. Не затоа што храната е скверна, туку затоа што имаме послишност кон црквата, бидејќи се смета дека ако воздржуваме од таа храна ќе достигнеме да се избориме со страстите. Телесниот пост е само еден аспект од постот, а духовниот претставува борба со сопствените слабости. Борбата доаѓа најнапред преку светата тајна исповед. Така што секој што пости, треба прво да се исповеда кај свештеник“, вели отец Александар.

Постојат и одредени отстапки во зависност од животните околности на луѓето, како на пример за луѓето кои работат тешка физичка работа, бремените жени или болните.  Токму затоа, како што вели отец Александар, потребно е верниците да пристапат кон исповед, а свештеникот да го одреди правилото на постот врз основа на случајот.

„Бог да ни даде сили да ја поминеме добро оваа света четириесеттница и да се удостоиме да се поклониме на светото Христово воскресение – Велигден“, вели отец Александар.

Материалы по теме:

Постот и здравјето – чување на имунитетот во време на пандемија
Верниците во недела ќе го слават Христовото воскресение - Велигден. Голем дел од нив го практикуваат постењето - одрекувањето од млечни производи, производи од ...
Горан Јосифоски – Џемо го фати крстот во „Св.Кирил и Методиј“ – Тетово
Горан Јосифоски - Џемо беше најсреќниот на Водици во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, во Тетово. За него ова е прво скокање ...
Изградбата на новиот конак во Лешок е во тек
Во тек е изградбата на новиот конак во Лешок, кој што се гради со средства на Лешочкиот манастир. Се работи за простор од 750 ...
Годишнина од поставување камен темелник на храмот „Свети Атанасиј“ во Џепчиште
Со вечерна богослужба, водосвет и режење на кумските колачи, се одбележа годишнината од поставувањето и осветувањето на камен темелникот за возобновување на храмот „Свети ...