Од недела блокада на Русино, ќе важи и за камионите со ѓубре од Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Од недела точно напладне започнува десетдневно блокирање на патот кој води до Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, организатори на блокадата, соопштија дека со автомобили и трактори ќе се лоцираат на патот, и нема да пропуштаат камиони и возила со отпад. Други возила ќе можат да поминуваат. Се‘ додека таканаречената депонија гори, блокадата ќе важи и за камионите на ЈКП „Комуналец“ Гостивар.

„Нашата цел е јасна, затворање на тоа диво ѓубриште Русино што го труе Гостивар. Нека најдат друга, некоја соодветна локација, каде ќе биде тоа не е наша работа, нека изнајдат решение. На Русино веќе нема да дозволиме да се носи ќубре“, рече Анастасија Дукоска од иницијативата.

Организаторите на блокадата нагласуваат дека се разочарани од институциите кои само ветуваат дека ќе се преземат мерки за гаснење на пожарот, а не прават ништо.

Како свои барања ги истакнуваат: Да се запре горењето на Русино, да се стават камери и обезбедување за да се спречат или идентификуваат подметнувачи на пожари и општината да поднесе итно барање до надлежните за санација и затворање на ѓубриштето Русино и одредување нова локација и изградба на регионална депонија согласно ЕУ стандардите. Активистите велат дека ќе дозволат приод за возилата на гостиварски Комуналец кога ќе се исполнат овие барања.

Напоменуваат дека надеж полагаат и во Армијата, чии претставници деновиве го посетија Русино и ветиле дека ќе се вклучат во гаснење, доколку продолжи горењето.

На јавната дебата што се одржа пред неколку дена во Гостивар, градоначалникот Арбен Таравари рече дека од понеделник, на околните општини им е е забрането да носат смет, а Русино ќе го користи само гостиварски Комуналец.

Каква ќе биде разврската и текот на настаните со блокирањето, останува да се види.

Материалы по теме:

Протестно дефиле во Гостивар за дислокација на депонијата Русино
Гостиварци го кренаа гласот против загадувањето од депонијата Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино-чист воздух за Гостивар“ вчера организираше протестно дефиле по градските улици, се ...
Ново продолжување на блокадата кон Русино
Русино останува забранета зона за отпадот од полошките општини. Блокадата кон таканаречената депонија е продолжена по четври пат за дополнителни десет дена. Приод е ...
Блокада на Русино, граѓаните не дозволуваат пристап за камиони со ѓубре
Се спушти рампата на патот што води кон Русино кај Гостивар. Граѓаните не дозволуваат носење на ѓубре на таканаречената депонија. Камионите со отпад кои ...
Палењето на Русино стана алармантно, Таравари вели пожарите се подметнати
Состојбата со депонијата Русино, каде изминатите месеци отпадот често гори, вчеравечер   ескалираше. Гостивар се загуши во чад и смрдеа. Граѓаните преку социјалните мрежи револтирано ...
Екологистите реагираат на палењето на Русино, добиле ветување за поголемо обезбедување на депонијата
Екологистите од Гостивар реагираат на зачестените пожари на депонијата Русино, што се случува во последниот период. Изразуваат загриженост дека чадот што се чувствува во ...