Околу 570 активно заразени со корона во Гостивар, апел за празниците да се почитуваат мерките


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Пандемската 2020-та година, Гостивар за среќа, ќе ја заврши со затишје на коронавирусот. Намалени се бројките на новозаразени, хоспитализирани пациенти со ковид, како и на случаите со смртни последици. Лекарите сепак предупредуваат дека опасноста од ширење на вирусот не е за занемарување, со оглед дека периодов има зголемена фреквенција на луѓе поради доаѓањето на печалбарите.

„Може да кажеме дека сега имаме благо затишје, помал број нови потврдени, помалку на болничко лекување, смртните случаи драстично намалени, а повеќе излекувани. Ова укажува дека состојбата е потсмирена. Но, поради моментот што овој период има голем наплив на сограѓани дојдени од странство и има повеќе движење, би ги замолил сите, да празнуваме заедно, но одговорно. Да ги почитуваме препораките и мерките на носење маски, без поголеми прослави и собири“, вели д-р Јакуп Јакупи, директор на општата болница во Гостивар.

Гостивар доживеа силен ковид удар во текот на ноември, со високи дневни бројки на нови случаи и скоро исполнети болнички капацитети. Ако во празничниот период се однесуваме одговорно и ги почитуваме основните заштитни мерки, ќе се спасиме од нов корона бран, нагласува Јакупи.

Бројката на активно заразени со коронавирус на гостиварското подрачје падна на околу 570.  Во кругот на болницата, на местото на поранешна дијализа, веќе се монтира модуларната ковид болница, којашто според најавите се очекува да биде пуштена во употреба најдоцна до крајот на јануари.

Материалы по теме:

Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација
Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), ...
Нови садници за почист Гостивар
Дворната површина на основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар, која е пространа, но нефункционална, да се претвори во парк. Ваква е идејата на екологистите, ...
Шести протест против поскапувањето на струјата во Гостивар
Во Гостивар по шести пат се организираше протест против зголемувањето на цената на електричната енергија. Протестниот марш овојпат започна од пред објектот на ЕВН, ...
Дневниот центар во Гостивар четири месеци работи под посебни протоколи
Дневниот центар за деца со посебни потреби во Гостивар, четири месеци функционира под посебни протоколи за заштита од коронавирус. Установата претходно имаше шестмесечна пауза ...
Акција во Гостивар: За еден час откриени 60-тина сообраќајни прекршоци
Саботниот ден полицијата во Гостивар го посвети на интензивни контроли во сообраќајот. Колку се возачите недисциплинирани докажува податокот дека за еден час биле откриени ...