Пазарот во Гостивар ќе биде отворен во вторник


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Гостивар изминатите десет дена нема новозаболени од коронавирус. Состојбата е под контрола, заклучија институциите на денешниот состанок на Кризниот штаб. Олабавувањето на рестриктивните мерки во однос на скратувањето на полицискиот час беше оценето како добар чекор. Од идниот вторник повторно ќе работи големиот градски пзар, кој превентивно беше затворен пред еден месец.

„Пазарот повторно ќе профункционира во вторник. Со сопствениците се договоривме да се преземат неопходните мерки за заштита. За сите продавачи на тезгите ќе се обезбедат заштитни маски, а ќе се внимава и внатре да нема истовремено голем број на луѓе кои доаѓаат да пазаруваат. Исто така, на влезот ќе се делат заштини маски за купувачите.“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Иако во статистиката на Министерството за здравство регионот на Гостивар се води со вкупно 14 заразени со корона, поконкретните податоци што ги добиваме од овдешните медицински служби зборуваат за помала бројка. Во Општина Гостивар актуелно има 5 позитивни лица, а во Општина Врапчиште 4.

Двајца пациенти од Гостивар веќе имаат по два негативни теста, што значи дека се излекувани.Во евиденцијата на Министерството се вметнати и две лица од тетовско Боговиње, чии тестови биле направени во Гостивар, како и една пациентка по потекло од село во Општина Врапчиште, но со место на живеење во тетовско.

Материалы по теме:

Кошарка: МЗТ Скопје – Гостивар 72-78
Кошаркарите на Гостивар забележаа голема победа на гостувањето кај МЗТ Скопје во рамки на 12-тото коло на 1 кошаркарска лига. Гостиварци за прв пат откако е обновен кошаркарскиот клуб ...
Акција за донирање електронски уреди за ученици во Гостивар
Во Гостивар од денес започна акција за донирање на електронски уреди за ученици од социјално ранливи семејства. Целта е и на овие деца да ...
Дислоцирана е бараката за туристичкиот центар во Гостивар
По околу пет месеци, монтажната барака во која треба да проработи Туристички инфо центар за Гостивар е преместена. Од градскиот плоштад каде беше првично ...
Во сабота Меморијален марш во спомен на жртвите во несреќата кај Ласкарци
Во сабота, 13 февруари се навршуваат две години од трагичната автобуска несреќа близу Ласкарци, која го зави Гостивар во црно. Несреќата одзеде 16 човечки ...
Пандемијата ги натера гостиварци повеќе да се грижат за здравјето
Медицината докажала дека во борбата против вирусите и последиците кои ги предизвикуваат, најважен е имунитетот на организмот. Откако почна ковид пандемијата, лекарите ги советуваат ...