Палењето на Русино стана алармантно, Таравари вели пожарите се подметнати


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Состојбата со депонијата Русино, каде изминатите месеци отпадот често гори, вчеравечер   ескалираше. Гостивар се загуши во чад и смрдеа. Граѓаните преку социјалните мрежи револтирано реагираа. Алармантноста ја потврдија и мерните станици за квалитет на воздухот кои покажаа енормни вредности на загадување. Воздухот не се расчисти ниту преку денов. На Гостивар му се случува еколошка катастрофа.

Граѓанската иницијатива „Стоп Русино-чист воздух за Гостивар“ најавува повеќедневно блокирање на патот кој води до депонијата, привремено да се оневозможи транспортот на ѓубре како и во знак на предупредување дека граѓаните го загубија трпението и бараат најитно решавање на проблемот.

„Време е граѓаните да реагираат. После изборите, ние како граѓанска иницијатива ќе ја блокираме депонијата, тоа е единствениот начин. И таа блокада ќе трае 10 дена непрекинато“, рече Десо Матески од иницијативата.

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари денес излезе со објаснување покажувајќи и документ дека општината нема ингеренции врз депонијата. Ја повика Владата или да преземе мерки или да ги врати ингеренциите.

„Ги повикувам Министерство за животна средина и Владата или да преземаат мерки, или да го вратат ингеренциите на општината. Нашите ингеренции се одземени пред 2,5 години. Не сакам предизборно да користам да наштетувам на некого, но јавно кажувам дека со сите невладини организации веднаш после изборите јас ќе бидам прв кој ќе протестира ако треба и пред Владата и пред депнијата“, истакна градоначалникот.

За палењето на отпадот рече дека е намерно со политичка заднина.

На гаснење на пожарот синоќа интервенирала и противпожарната единица и екипи на Комуналец, а од денес ќе се вклучи и Дирекцијата за заштита и спасување. Обезбедувањето на депонијата, според најавите ќе се засилува со 100 надзорни камери.

Материалы по теме:

Дете почина во пожар во Гостивар
Трагичен настан го разбуди утрово Гостивар. Во голем пожар што се случи во стан на трети кат во зграда на ул „Кеј Вардар“, животот ...
Од недела блокада на Русино, ќе важи и за камионите со ѓубре од Гостивар
Од недела точно напладне започнува десетдневно блокирање на патот кој води до Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, организатори на блокадата, ...
По трет пат продолжена блокадата на Русино
Рампата кон Русино, останува спуштена и понатаму. Граѓаните одлучија да ја продолжат блокадата и во следните 10 дена. Пристап до депонијата, за сега имаат ...
Мртовечки сандаци завршија на депонијата Русино, полицијата истражува
Фрлени мртовечки сандаци на Русино, ги растревожија и вознемирија гостиварци. Сандаците завршиле на депонијата вчера, по што на социјалните мрежи беа објавени видеа и ...
„Стоп Русино“ од денес не дозволува пристап до депонијата ни за отпадот од Гостивар
Иницијативата „Стоп Русино“ од денес нема да дозволува ниту отпадот од Гостивар да се носи на депонијата. Откако го пропуштија кон градот последниот камион на ...