Пациенти со ковид во Гостивар се примаат и во модуларната болница


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Почна хоспитализација на заболени со ковид и во модуларната болница во Гостивар. Деновиве има наплив на болни кои имаат потреба од болничко лекување, поради што во саботата беа примени првите пациенти во монтажниот ковид центар. Моментално таму се згрижени 8 лица, додека на инфективното одделение 22. Во третманот на пациентите во модуларната болница, се вклучуваат и специјализати, со оглед дека Гостивар има само двајца инфектолози.

„На инфективното одделение се лекуваат 19 пациенти со средно-тешка клиничка слика и 3 со потешка. Во модуларната болница хоспитализирани се 8 пациенти со релативно полесна клиничка слика, што не се на кислородна поддршка. На инфективното одделение тројца пациенти се на постојана кислородна поддршка, а 3 добиваат повремено. За жал, утрово во 9 часот еден пациент почина“, информираше д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

Состојбата со коронавирусот во гостиварско се влошува и станува загрижувачка, поради трендот на зголемување на потешко болни пациенти, како и раст на новозаразени.

Сите пациенти првично ќе ги прегледа инфектолог на инфективното одделение. Од таму, потоа ќе се распределуваат каде ќе продолжи лекувањето, според тежината на клиничката слика.

Бројот на активно заразени со коронавирус во регионот на Гостивар се искачи на 301.

Материалы по теме:

Парични награди за најдобрите ученици во Гостивар
Најуспешните пет ученици од основните и средни училишта во Гостивар, добија награди од по 5.000 денари од општината. Ваучерите им ги врачи градоначалникот Арбен ...
Кризен штаб Гостивар: Изборите носат ризик, најважно е да се почитуваат мерките
Денес не се регистрирани новозаболени со Ковид во гостиварскиот регион. Сепак, Меѓуопштинскиот кризен штаб го оцени периодот што следува како ризичен и со зголемена ...
Коронакризата не влијаела врз наталитетот во Гостивар
Ковид пандемијата до сега немала влијание врз наталитетот во Гостивар. Иако на гинеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница се родиле 20-тина бебиња помалку во однос ...
Акциски планови за приоритетите на средните училишта во Гостивар
Гостиварските средни училишта ќе добијат Акциски планови преку кои ќе се подобрува квалитетот на наставата. Иницијативата за вакви планови ја покрена локалната самоуправа на ...
Во Гостивар за надоместок се пријавиле 50-тина лица кои останале без работа
Вистинската слика за тоа, како и колку вонредната состојба поради короната влијаела врз работните места во Гостивар, ќе се знае откако кризата ќе помине. ...