Персонал од Итна помош во Гостивар во изолација – потврден коронавирус кај медицинска сестра


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Потврден е коронавирус кај медицинска сестра од службата за Итна помош во Здравствениот дом во Гостивар. Ова е прв и во моментот единствен случај на заболено лице вработено во оваа здравствена установа. По направената епидемиолошка анкета, превентивно целата смена од 13 вработени, медицински и технички персонал е пратена во домашна изолација.

Директорот на Здравствениот дом, Јамин Синани вели дека биле преземени сите мерки и препораки за заштита, а заболената сестра е на домашно лекување.  

„Дирекцијата на Здравствен дом од почетокот на пандемијата ги има преземено сите мерки, како дезинфекција и опремување на персоналот со заштитна опрема. За случајот со инфицираната медицинска сестра направена е епидемиолошка анкета на целиот медицински и немедицински персонал кој бил на смена, тие се без симптоми и пратени во домашна изолација. Во меѓувреме извршена е целосна дезинфекција на сите простории. Медицинската сестра е во стабилна состојба и се наоѓа на домашно лекување.“, вели Синани.

Според директорот, службата ќе продолжи непречено да работи со прераспределување на останатиот персонал.

Министерството за здравство во изминатото деноноќие во гостиварскиот регион регистрира 1 новозаболен со ковид, 4 оздравени пациенти и еден смртен случај.

Материалы по теме:

Во болницата во Гостивар хоспитализирани се 54 ковид пациенти
Есенскиот бран кој резултира со зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Гостивар ги полни болничките одделенија предвидени за третман на заболени со ...
Нови креветчиња, маси, столчиња и друга опрема во градинките во Гостивар
Детските градинки во Гостивар ќе ги дочекаат дечињата со целосно променет изглед. Во занималните поставени се нови креветчиња, постелнина, маси, столчиња и друг инвентар ...
Во страв од коронавирус гостиварци прават залихи од храна и гелови за дезинфекција
Меѓу граѓаните владее страв и паника од коронавирус. Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. ...
Пожарникарите во Гостивар помагаат за јавната чистота и распределба на хуманитарни пакети
Гостиварските пожарникари, освен редовните обврски на интервеници за гаснење пожари, периодов додека трае корона пандемијата помагаат и во други активности од јавен интерес. Заедно ...
Околу 570 активно заразени со корона во Гостивар, апел за празниците да се почитуваат мерките
Пандемската 2020-та година, Гостивар за среќа, ќе ја заврши со затишје на коронавирусот. Намалени се бројките на новозаразени, хоспитализирани пациенти со ковид, како и ...