Повторно голем пожар на депонијата Русино


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Само десетина часа по протестот против Русино, на депонијата повторно гори голем пожар, а над Гостивар се шири облак од чад и непријатна миризба.   

Гостивар утрово се разбуди обвиткан во чад од Русино. Граѓаните во револт и гнев споделуваат фотографии и видеа на социјалните мрежи, на кои се гледа дека состојбата станува застрашувачка и крајно алармантна.

Од иницијативата Стоп Русино кои вчера организираа голем протест во Гостивар, повторно реагираат нагласувајќи дека здравјето на гостиварци е ставено на коцка, а ситуацијата е веќе неподнослива.  

„Уште ноќеска затворавме прозорци заради чадот. Членовите на граѓанската иницијатива рано утрово беа на терен и увидоа дека има голем пожар. Неподносливо е. Ова мора да сопре, да се преземат итни мерки. Најитно да запре палењето, да се затрупува со земја редовно и да се најде начин да се дислоцира Русино. Слушаме за некаков проект за уредување и санирање, но тоа не е решение, Русино не треба да биде регионална депонија“, рече Валентина Штерјоска од Граѓанската иницијатива Стоп Русино.

Високо ниво на загаденост во Гостивар во утринските часови покажуваа и мерните станици на квалитет на воздухот. Нивото на штетни ПМ 10 честички беше пет пати повеќе од максималните дозволени граници.

Гостиварци продолжуваат да се гушат од Русино, а трпението им е веќе при крај. Доколку итно не се преземат конкретни чекори, се најавуваат порадикални мерки и блокади.  

Материалы по теме:

Од недела блокада на Русино, ќе важи и за камионите со ѓубре од Гостивар
Од недела точно напладне започнува десетдневно блокирање на патот кој води до Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, организатори на блокадата, ...
Блокадата на Русино ќе продолжи
Пристапот до Русино ќе биде блокиран и во следните денови. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ реши рампата да остане спуштена за ...
Протест во Гостивар: Русино е смрт! Сакаме цвеќе, не депонија!
Гостиварци уште еднаш протестираа претворањето на Русино во регионална депонија за Полог. Протестниот марш започна пред општинската зграда, преку централното градско подрачје, улицата „Дебарска“, ...
Екологистите реагираат на палењето на Русино, добиле ветување за поголемо обезбедување на депонијата
Екологистите од Гостивар реагираат на зачестените пожари на депонијата Русино, што се случува во последниот период. Изразуваат загриженост дека чадот што се чувствува во ...
Шести протест против поскапувањето на струјата во Гостивар
Во Гостивар по шести пат се организираше протест против зголемувањето на цената на електричната енергија. Протестниот марш овојпат започна од пред објектот на ЕВН, ...