Пожарникарите во Гостивар помагаат за јавната чистота и распределба на хуманитарни пакети


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Гостиварските пожарникари, освен редовните обврски на интервеници за гаснење пожари, периодов додека трае корона пандемијата помагаат и во други активности од јавен интерес. Заедно со екипите на комуналното претпријатие работат на миење на градските улици, а се вклучени и во доставувањето на хуманитарни пакети за социјално загрозени семејства. Што се однесува до состојбата со пожарите, од Противпожарната единица ја оценуваат како вообичаена за овој период од годината, кога има и појава на пожари на отворено.

„Овој месец имаме интервенирано на 26 пожари, од кои 15 на отворен простор, останатите во куќи и други објекти. Состојбата е вообичаена, отприлика како изминатата година во овој период. Сега во време на вонредните услови поради короната, наши екипи се вклучени во миење на улиците заедно со „Комуналец“, како и во активности на Општина Гостивар при делење на пакети со хуманитарна помош“, рече командирот на Противпожарната единица, Јусуф Бајрами.

Изминатиот период биле преземени неколку зафати за подобрување на условите во објектот, кадешто е сместена пожарникарската служба. Сите стари прозорци се заменети со нови, а инсталиран е и нов систем за парно греење. Пожарникарите во наредниот период ќе се подноват и со униформи и опрема. Зградата е стара и дотраена, па има уште многу работи за санирање и обнова, нагласи Бајрами.

Од Противпожарната единица во Гостивар упатија апел до граѓаните, особено до земјоделците и оние коишто се движат во шумски предели, да бидат повнимателни и да не палат огнови за да не се предизвикуваат пожари.

Материалы по теме:

ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ прослави 70 години постоење
Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, годинава прославува седум децении јубилеј и мисија на негување и промоција на македонската традиција и ...
Ковид кризата ја зголеми невработеноста во Гостивар
Ковид кризата придонесе да се зголеми бројот на невработени во гостиварскиот регион.  На листата на Агенцијата за вработување, актуелно има околу 10.600 лица без ...
Вакцинацијата на децата во Гостивар се спроведува редовно
Вакцините се една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот, а имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се ...
Грипот и настинките го зголемија интересот за тестирање во Гостивар
ВоГостивар се бара ковид тест повеќе. Симптомите на сезонскиот грип и настинките се слични со оние на коронавирусот, па граѓаните кои добиваат покачена температура, ...
Шести протест против поскапувањето на струјата во Гостивар
Во Гостивар по шести пат се организираше протест против зголемувањето на цената на електричната енергија. Протестниот марш овојпат започна од пред објектот на ЕВН, ...