Порасна бројката на заболени со ковид во регионот на Гостивар, нови 11 случаи


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Пораст на бројката на заразени со коронавирус во поширокото гостиварско подрачје. Министерството за здравство потврди 11 нови случаи. Гостиварските медицински служби имаат информација дека 5 се од територијата на Општина Гостивар, 3 од Општина Врапчиште. За останатите се уште нема податок, затоа што најверојатно се тестирале дирекно во Скопје. Денес се регистрирани и два оздравени пациенти, со што бројката на активно болни во регионот на Гостивар моментално е околу 60.

Откако почна ковид пандемијата лекарите се соочуваат со различни проблеми во однос на отвореноста на пациентите да зборуваат за своите симптоми. Голем дел од граѓаните се плашат и им се јавува паника доколку треба да одат на преглед и да побараат лекарска помош.

„Пациентите имаат фобија од ковид и хоспитализација и честопати заради тоа не ги кажуваат симптомите точно. А, не секоја треска или температура значи ковид, или дека веднаш пациентот ќе биде ставен во инфективно одделение. Нашето искуство кажува дека луѓето имаат голем страв од тоа“, вели д-р Мухамедали Хајредини, кој е член на Кризниот штаб во Општина Врапчиште.

Медицинските лица сметаат дека е неопходна подобра едукација на населението за пациентите да го надминат стравот, да не кријат симптоми со што лекувањето за било која дијагноза ќе се спроведе поефикасно.

Инаку, во гостиварскиот регион до сега вкупно се направени над 630 тестови за корона.

Материалы по теме:

Гостивар ја пребродува кризата со корона, почитување на мерките сепак мора да има
Кризата со коронавирусот на гостиварското подрачје постепено се надминува. Состојбата е стабилна без пораст на заболени, оценуваат надлежните. Од  вкупно 19 дијагностицирани лица со ...
Порасна бројката на заболени од Ковид 19 во Гостивар
Порасна бројката на заболени од Ковид 19 во Гостивар. Потврдени се 9 нови случаи на коронавирус во гостиварскиот регион и 1 позитивен тест земен ...
Почина жена од Гостивар позитивна на коронавирус, во тетовско 6 новозаболени
Почината жена од Гостивар, 6 нови потврдени случаи од регионот на Тетово, 23 новозаболени, а 111 оздравени од коронавирус во земјава. Ова се ...
Во Гостивар за надоместок се пријавиле 50-тина лица кои останале без работа
Вистинската слика за тоа, како и колку вонредната состојба поради короната влијаела врз работните места во Гостивар, ќе се знае откако кризата ќе помине. ...
Протокол за тренинг на индивидуалните спортови
https://www.youtube.com/watch?v=gwMkjLrclIU