Почнаа подготовките за поставување на ковид центарот во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Започнаа теренските подготовки за поставување на монтажниот ковид центар во Гостивар. Градежна механизација од вчера работи на уривање на објектот на поранешното одделение за дијализа. На негово место е предвидено да се монтира помошниот центар за третман на заболени со ковид. Локацијата била избрана како најпогодна, со оглед дека е во кругот на болницата, спроти инфективното одделение.

Овој центар е еден од 16-те што ги најави Министерството за здравство, како дополнителни капацитети за згрижување на ковид пациенти. Ќе се градат со кредит од Светска банка. Гостиварската модуларна болница ќе има 33 кревети.

„По целосно отстранување на објектот на старото одделение за дијализа, ќе се постави соодветно плато за на него да се монтира модуларниот ковид центар. Така ќе добиеме дополнителен број на легла. Искрено се надевам дека нема да има потреба да ги користиме максимум капацитетите, но доколку ескалира ситуацијата ќе бидеме подготвени“, рече директорот на болницата Јакуп Јакупи.

Во ковид центарот, освен болничките соби планирана е и соба за изолација на сомнителни случаи, како и просторија за мали интервенции и рентгенско снимање. Актуелно заболени пациенти со ковид во гостиварската болница се лекуваат на инфективното, дел од интерното и на невролошкото одделение.

Според податоците во извештајот на Институтот за јавно здравје во периодот од 30 ноември до 6 декември на подрачјето на Гостивар биле потврдени нови 306 заразени со коронавирус. Од почетокот на пандемијата регистрирани се околу 2.900 случаи.

Материалы по теме:

Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација
Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), ...
Зачестени пожари на гостиварското подрачје
Зачестија пожарите на гостиварското подрачје. Во викендов што измина беа регистрирани неколку пожари во објекти, а гореше и во шумски предели. За среќа, пожарите ...
Гостивар вчера беше зафатен од силна бура
Се споија небото и земјата. Вчера попладне Гостивар беше зафатен од силно невреме, проследено со ветер, пороен дожд и град со големина на лешник. Бурата ...
Можностите за вмрежување на училишните библиотеки во Кобис системот претставени во Гостивар
Училиштата во Гостивар добиваат можност бесплатно да се вмрежуват во националната виртуелна библиотека. Вклучувањето во библиотечниот информациски Кобис систем, за учениците и професорите би ...
Кризниот штаб на Гостивар со подготовки за дводневниот викенд карантин
Кризниот штаб на Гостивар се координира околу обврските за престојниот викенд, кога ќе биде на сила целосен, дводневен карантин. Во текот на утрешниот ден ...