По 80-тина лица дневно се пријавуваат за новата помош во Центарот за социјала во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Новите мерки кои опфаќаат помош на необезбедени семејства во услови на криза поради коронавирусот, создаваат гужви во Центарот за социјална работа во Гостивар. Дневно за минимална помош на домаќинства кои останале без приход, се пријавуваат по осумдесетина лица. Во Центарот периодов доаѓаат и граѓани за тековни услуги и потреби, па обемот на работа е доста зголемен.

Службите за сега, сами се грижат за спроведување на ред и се трудат да се избегне истовремено влегување на поголеми групи луѓе, внатре во просториите.

„Во просек од 70 до 80 дневно доаѓаат да аплицираат за новата мерка. Плус доаѓаат да се пријавуваат за социјалната пензија и останатите социјални права. Навистина се прави голема гужва, ако ние самите не воспоставувам ред, може да се случи по 50 луѓе да се најдат во ходникот, што не смее да се дозволи. Се трудиме така што еден од вработените стои на врата да ги пропушта странките, а други двајца ги услужуваат на шалтерите. Тоа е во интерес и на нас како вработени во Центарот и на граѓаните коишто доаѓаат.“, вели Надица Величкоска, директор на Центарот за социјална работа во Гостивар.

Величкоска упати апел до граѓаните кои имаат потреба да ги посетат нивните служби периодов, да се држат до препораките за заштита и да имаат трпение, а предност да им се даде на постарите лица.

Помошта за семејствата кои останале без приходи ќе се движи од 4 до 10.000 денари, зависно од бројот на членови.

Домаќинствата кои користат гарантирана минимална помош, ќе остварат и паричен додаток од 1.000 денари за дел од трошоците за електрична енергија за месеците април и мај.

Материалы по теме:

Во болницата во Гостивар само преку еден влез, пациентите задолжително со маски и ракавици
Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар ги зајакна мерките за превенција од ширење на коронавирусот. На влезот на болницата се врши задолжително мерење ...
Пациенти со ковид во Гостивар се примаат и во модуларната болница
Почна хоспитализација на заболени со ковид и во модуларната болница во Гостивар. Деновиве има наплив на болни кои имаат потреба од болничко лекување, поради ...
За паушали на советниците во Тетово и Гостивар годишно се трошат по 104.000 евра
Вкупната годишна сума што ја добиваат членовите и претседателите на општинските совети во земјава надминува 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра. ...
Силен земјотрес со епицентар во Леуново го стресе полошко
Утро со страв и вознемиреност за граѓаните во полошко. Силен земјотрес со јачина од 5 степени по рихтеровата скала го стресе регионот. Сеизмолошките станици ...
Гостивар се вклучува во Европската недела на мобилност
Гостивар се приклучува кон одбележувањето на Европската недела на мобилност, чија цел е да се подигне свеста на граѓаните во борбата против аерозагадувањето - ...