Православниот свет го слави Божиќ три дена


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Христос се роди-Навистина се роди. Ова е светиот поздрав за православните верници, со кој се поздравуваат и си го честитаат големиот христијански празник Божиќ. Христовото раѓање се чествува три дена, а денес вториот ден Божиќ е посветен на мајката божја и се одбележува како Собор на Пресвета Богородица.

Гостивар има тридецениска традиција на славење на Христовото раѓање, која не изостана и годинава со централна прослава, вчера наутро, но под протоколи. Верниците носеа маски, не се задржуваа во храмот долго време и изостана заедничката празнична трпеза. Со светата литургија чиноначалствуваше Митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение со свештенослужителите од гостиварското архиерејско намесништво.

Пред верниците, архиерејскиот намесник на гостиварското намесништво Марјанчо Мадевски го пренесе божиќното послание на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан во кое меѓу другото се вели.„Нека годината којашто доаѓа биде време на победа над злото и над непријателствата коишто владеат со светот, да биде време благопријатно за изобилни духовни плодови и време во кое ќе заврши страдањето од подмолната болест; нека биде и време на благодарност до здравствените работници, чија саможртва треба да биде за пример.“

Верниците кои присуствуваа на литургијата, со молитва за мир и спасение, запалија свеќи и оставаа дарови, а оние кои ги постеле шестнеделните пости се причестија. Граѓаните со кои поразговаравме, без исклучок рекоа дека најважното што го посакуваат е доброто здравје и да заврши пандемијата.

Утре, на третиот ден Божиќ се празнува Свети првомаченик Стефан, кој бил каменуван затоа што проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе.

Материалы по теме:

На инфективно во Гостивар ќе се додаваат кревети за пациенти со ковид
Минатата недела во регионот на Гостивар беше забележан најголемиот раст на заболени со ковид, вкупно 30. Со тоа се зголеми и бројката на хоспитализирани ...
Буџетот на Гостивар во првиот квартал реализиран со над 20%
Буџетот на Општина Гостивар во првите три месеци од годинава е реализиран со над 20%. Надлежните од Секторот за финансии ја оценуваат реализацијата како ...
Инвестиции во средношколскиот интернат во Гостивар
Во средношколскиот интернат во Гостивар, се реализираат зафати за подобрување на условите за престој на учениците, како и за работните обврски на кадарот. Собите добиваат ...
Вонредни анализи на водата во Гостивар: Бактерии нема, но водата не била хлорирана
Зголемениот број на граѓани со стомачни тегоби изминатите денови во Гостивар, ги мобилизираше службите во Центарот за јавно здравје да направат вонредни испитувања на ...
Во Гостивар до сега се направени 750 брзи тестови за ковид
Брзите антигенски тестови за откривање на коронавирус, кои во Гостивар беа воведени пред околу два месеци, се покажаа како значајна алка во справувањето со ...