Прв случај на коронавирус во Општина Маврово и Ростуше


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Регистриран е првиот позитивен случај на коронавирус на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше. Како што информираат од тамошниот Кризен штаб, резултатите стигнале вчера во попладневните часови, а пациентот е веќе згрижен на инфективно одделение во општата болница во Гостивар, и е во добра здравствена состојба.

Епидемиолошката служба во Гостивар ги доставила податоците и препораките како треба да постапуваат лицата кои биле во непосреден контакт со заболениот пациент. 

Првиот потврден случај на Ковид 19, го собра Кризниот штаб на Маврово и Ростуше на вонреден состанок. Надлежните побараа максимална внимателност и почитување на мерките од страна на граѓаните.

„Упатуваме апел до сите наши сограѓани, строго да се придржуваат кон препораките дадени од страна на Министерството за здравство. Сите да носиме заштитни маски и ракавици, да не се собираме во групи, да држиме растојание од 2 метри, да избегнуваме одење на гости и по други градови. Колку сме подисциплинирани толку побрзо ќе ја надминиме оваа кризна состојба.“, соопштија од штабот.

Вчера пристигнале и резултати од тестирање за Ковид 19 за уште еден жител на оваа општина, кои биле негативни.