Пред инфективно во Гостивар се подготвува мобилна амбуланта за тријажа на пациенти


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Откако почна да расте бројот на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје, болницата во Гостивар се организира за евентуален наплив на пациенти. Пред инфективното одделение денес Дирекцијата за заштита и спасување монтираше шатор, кој ќе се опреми да служи како мобилна амбуланта за тријажа на пациенти. Целта е да се намалат гужвите на инфективното одделение.

За тоа како поточно ќе се одвива работата овде, екипата на Тв Кис/Менада поразговара со раководителот на инфективното одделение, д-р Ратко Наумоски.

„Овој шатор е поставен со цел да се направи тријажа на пациентите, значи секој пациент што ќе биде пратен на инфективно од матичен лекар најпрво овде ќе биде примен од лекар специјалист, и според тоа што ќе биде утврдено, пациентот птоа ќе се однесе дали на инфективно или на друго одделение. Исто така, ние како лекари ќе предложиме овде на пациентите што доаѓаат да им се земе по потреба и ковид тест, тоа секако ќе оди преку епидемиолошките служби. Во случај ако го пратат кај нас, како сомнителен, додека се чека резултат од брисот ќе биде во соба предвидена за сомнителни случаи. Ние инфектолозите баравме да има таква амбуланта, затоа што сега сите матични лекари од страв ги препраќаат пациентите кај нас, на инфективно. А на ваков начин, точно ќе се знае како и каде треба да се третираат пациентите.“, рече тој.

Моментално на инфективно во Гостивар се згрижени 11 пациенти со Ковид и сите се во стабилна здравствена состојба. Утрово од одделението биле испишани три лица.

Материалы по теме:

Вонредни анализи на водата во Гостивар: Бактерии нема, но водата не била хлорирана
Зголемениот број на граѓани со стомачни тегоби изминатите денови во Гостивар, ги мобилизираше службите во Центарот за јавно здравје да направат вонредни испитувања на ...
Вакцинацијата на децата во Гостивар се спроведува редовно
Вакцините се една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот, а имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се ...
Уписи средно Гостивар: Медицинско пополнето, во останатите училишта има слободни места
Медицинските струки се покажаа како најатрактивни за полуматурантите во Гостивар. Во средното медицинско училиште пополнети се сите слободни места во паралелките на трите јазици ...
Дете почина во пожар во Гостивар
Трагичен настан го разбуди утрово Гостивар. Во голем пожар што се случи во стан на трети кат во зграда на ул „Кеј Вардар“, животот ...
Во гостиварскиот регион осум новозаболени со Ковид 19
Се зголеми бројката на заразени со коронавирус во гостиварскиот регион. Изминатото деноноќие регистрирани се осум новозаболени лица, од кои две во Гостивар и шест ...