Прес на градоначалникот Таравари за 3 години раководење


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Со видео презентација на реализирани проекти и прес конференција, градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, направи пресек на тригодишното раководење со Општина Гостивар. „И покрај разните пречки од централната власт, и покрај тоа што 2020-та е година на пандемија, како општинско раководство не престанавме посветено да работиме во инвестиции и проекти со кои ги подобруваме условите за граѓаните. 70% од ветувањата во предизборната кампања се реализирани“, подвлече градоначалникот.

„Отворивме два стационари за кучиња скитници, пред да дојдеме на чело на општината немаше ниту еден, потоа четири нови градинки, а петтата е веќе во процедура, па 30 километри новоасфалтирани патишта во градот и во руралните средини, 20 километри водоводни линии, над 50 километри канализација, околу 500 илјади евра инвестиции во училиштата, иако ингеренциите ни беа одземани.“, изјави Таравари.

На новинарско прашање за критиките на гостиварскиот огранок на ДУИ, Таравари искоментира дека ДУИ се класичен пример на уништување на институциите, поради што последици трпат сите.

„ДУИ откако е на власт уништува се што може да се уништи. Еве „Пошта“ е класичен пример како ДУИ уништува едно претпријатие, го донесе до пропаст. Во Општина Гостивар утре да дојдат од „Мерцедес“ да инвестираат немаме да им понудиме локација, нема индустриска зона.“, рече тој.

За изборното ветување за катна гаража, која треба да го реши недостигот на паркинг простор во Гостивар,  Таравари рече дека физибитили студијата веќе се работи и се очекува дека од напролет ќе започне изградбата.

Материалы по теме:

Таравари: Ќе се врши дезинфекција на влезови во поголемите станбени згради
Општина Гостивар со јавните претпријатија ќе организира чистење и дезинфекција на влезови и ходници во колективни згради, како мерка против ширење на коронавирус. Предлогот ...
СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% безбедни избори за здравјето на граѓаните
Новата нормалност значи организирање на изборен процес согласно здравствените протоколи. Избори може да се организираат и да бидат 100% сигурни за здравјето на граѓаните. ...
Младите каратисти кои се закитија со медали беа на прием кај Таравари
Младите каратисти од клубот „Асиарт“ од Гостивар кои освоија медали на неодамнешното Државно карате првенство за деца беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. ...
Таравари и Шабани во посета на училиштата во Гостивар
Ќе добијат ли повеќе училишта во Гостивар согласности за настава со физичко присуство? Општината пред Министерството за образование ќе излезе со предлог, учениците во ...
Препирки меѓу ДУИ и Општина Гостивар за кучињата скитници
Нова препирка меѓу ДУИ и локалната власт на Гостивар. Овој пат тема беше проблемот и третманот на кучињата скитници. Од огранокот на ДУИ посочија ...