Приведен сопственик на интернет кафе, не ги почитувал препораките против корона


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

И покрај постојаните предупредувања од надлежните институции да се почитуваат одлуките за превенција од коронавирус, кај дел од угостителите на гостиварското подрачје нема дисциплина. Полицијата регистрира втор случај на прекршување на правилата при кој објект работел и внатре имало гости.

СВР Тетово информираше дека вчеравечер во селото Добридол, полициски службеници Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар лишиле од слобода 57-годишно лице, сопственик на интернет кафе и го задржале во Полициската станица. При  контрола спроведена заедно со Државниот пазарен инспекторат, во објектот биле затекнати 12 гости. Лицето постапило спротивно на владината одлука и мерките и препораките за заштита од „корона-вирусот“ и сторило кривично дело„непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информира полицијата.

Сопственикот на локалот во текот на денот ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Гостивар.

За угостителот во чиј објект внатре во Гостивар завчера беа затекнати гости, обвинителството бара парична казна.

Инаку, во првиот град на Вардар, сликата секојдневно се менува. Вчера, преку ден имаше гужва на градскиот пазар и вообичаено движење низ улиците. Денес, можеше да се забележи дека фреквенцијата на луѓе по улиците е значително намалена. Пазарот од вчера попладне е затворен.

Општина Гостивар реши со мегафон поставен на возило од Противпожарната единица да ги повикува граѓаните, да ги следат препораките за заштита од коронавирусот и да седат дома.

Материалы по теме:

Во четврток ќе се одржи Меморијален марш за несреќата кај Ласкарци
Во спомен на жртвите во трагичната автобуска несреќа кај Ласкарци, што се случи лани на 13-ти февруари, во четврток ќе се одржи меморијален марш. ...
Млади музичари од Гостивар промовираат прва заедничка песна
Уметничките души не мируваат со творењето, ниту во време на корона. Ковид пандемијата за жал ги запре настапите и концертите, но не ги спречи ...
Гостивар одбележува 76 години од ослободувањето на градот
Гостивар ја живее својата 76-та година како слободен град. 18-ти Ноември е значаен датум од историјата на Гостивар, испишан како Ден на конечното ослободување. ...
Кошарка: Утре Гостивар – Вардар
Викендов со натпреварите од 13-тото коло продолжува првата македонска кошаркарска лига. Екипата на Гостивар на домашен терен ќе има лесна задача против аутсајдерот Вардар. Гостиварци во моментов се на делба ...
Младите каратисти кои се закитија со медали беа на прием кај Таравари
Младите каратисти од клубот „Асиарт“ од Гостивар кои освоија медали на неодамнешното Државно карате првенство за деца беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. ...