Пуштено во употреба новото хируршко одделение во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на хирургија во Гостивар ќе имаат современи услови според европски стандарди. Денес во употреба беше пуштено реконструираното хируршко одделение во гостиварската општа болница „Др.Ферид Мурад“. Во одделот има специјални подови, нови врати и прозорци, посебна просторија за интензивна нега на оперираните пациенти, целосно реновирани болнички соби, опремени со клима уреди и телевизори.

Новата хирургија во Гостивар ја предаде во употреба министерот за здравство Венко Филипче.

„Минатата година имавме уште еден убав повод за посета на болницата во Гостивар, тоа беа целосно реновирани операциони сали со нова опрема, сега и хируршкото одделение. Се надевам дека ќе имаме само вакви убави настани тогаш кога ќе помине оваа криза со ковидот. Дозволете да ја најавам магнетната резонанса за Гостивар, која болницата  ќе ја добие наредната година. Иако планиравме за годинава, тоа беше одложено поради состојбата со ковид. Дозволете ми да ви честитам, да порачам сите заедно да издржиме, сега е најголемата криза и ќе трае некое време, јас верувам во вашите способности, организациски капацитети и вашата струка затоа што ова население од околината на Гостивар е население кое со години наназад добива квалитетна здравствена заштита“, изјави Филипче

Директорот на гостиварската болница Јакуп Јакупи нагласи дека одделението за хирургија било израгдено во 1978 година и ова е прва позначајна инвестиција што болницата ја прави од сопствен буџет.

Проектот за реновирање на хируршкото одделение чини околу 15 милиони денари.

Материалы по теме:

Мотоциклисти: Речиси секој ден казни за неносење заштитна опрема
Летниот период е време кога голема е фреквентноста на мотоциклисти на тетовско-гостиварското подрачје. Сообраќајниот метеж е секојдневна слика во овој регион, а движењето на ...
50 до 60% од брзите ковид тестови во Гостивар со позитивен резултат
Во гостиварскиот регион, како и во поголемиот дел од земјава ширењето на коронавирусот периодов не стивнува. Матичните лекари бараат термин повеќе за брзи тестови, ...
Во болницата во Гостивар почина пациентка позитивна на Ковид 19
Жена од село на подрачјето на Општина Врапчиште, кај која бил потврден коронавирус, вчера починала во општата болница во Гостивар. Позитивниот резултат од тестот, ...
Во сабота Меморијален марш во спомен на жртвите во несреќата кај Ласкарци
Во сабота, 13 февруари се навршуваат две години од трагичната автобуска несреќа близу Ласкарци, која го зави Гостивар во црно. Несреќата одзеде 16 човечки ...
Кошарка: Пораз на Гостивар, победа за Тетекс
КОЖУФ - ГОСТИВАР 87-82 Кошаркарите на Гостивар загубија во дербито на 14-тото прволигашко коло од Кожуф во Гевгелија. Двете екипи одиграа возбудлив и динамичен натпревар со многу пресврти на двете ...