Ракомет: Австрија – Македонија 32-28


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Ракометната репрезентација на Македонија забележа тежок пораз од домаќинот Австрија во рамки на третото коло на Европското првенство. Конечниот резултат од 32-28 за Австрија на крајот значеше чесен пораз за нашите ракометари со оглед на тоа што домашните на моменти имаа и предност од 11 голови разлика. Македонија лошо го отвори натпреварот и уште од стартот им дозволи на австриските ракометари да наметнат свој ритам, за кој немавме решение во одбраната. Со овој пораз Македонија за прв пат после Европското првенство во Италија во 1998 година е елиминирана уште во првиот круг и настапот го завршува на 15-тото место на конечниот пласман, што воедно претставува наш најслаб резултат на шестте Европски првенства на кои настапивме. Со пласманот на 15-тата позиција, македонските ракометари си го искомпликуваа и патот до Светското првенство во Египет, со оглед на тоа дека сосгласно пласманот Македонија ќе биде во групата на неносители во баражот за пласман на светскиот собир.

На вториот натпревар во групата Б, Чешка очекувано ја совлада Украина со 23-19. На конечната табела Австрија и Чешка завршија на првите две позиции со 6, односно 4 бодови и го продолжуваат настапот на Европското првенство. Македонија го освои третото место со 2 бодови, додека Украина заврши последна, четврта во групата Б, без бодови.

Материалы по теме:

Ракомет: Македонија – Украина 26-25
Македонската ракометна репрезентација со победа го започна настапот на 14-тото Европско првенство. Нашата репрезентација синоќа многу потешко од очекувано ја совлада Украина со минимални 26-25. Македонија речиси во целиот натпревар ...
Македонија – Косово повторно одложено
Плеј-оф натпреварот за пласман на Европското првенство, помеѓу Македонија и Косово по втор пат е одложен. УЕФА на вчерашниот видео состанок со сите 55 членки донесе неколку одлуки за ...
Ракомет: Чешка – Македонија 27-25
Ракометната репрезентација на Македонија го забележа првиот пораз на 14-тото ракометно европско првенство. Нашите ракометари во второто коло загубија од Чешка со 27-25. Македонија одигра одлично прво полувреме кое ...
РФМ аплицира за вајлд-карта за Светското во Египет
Машката ракометна репрезентација на Македонија со одлука на Европската федерација службено беше елиминирана од квалификациите за настап на Светското првенство во Египет во 2021 година. Нашата ререзентација во плеј-офот требаше ...