Ракомет: Македонија – Украина 26-25


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Македонската ракометна репрезентација со победа го започна настапот на 14-тото Европско првенство. Нашата репрезентација синоќа многу потешко од очекувано ја совлада Украина со минимални 26-25. Македонија речиси во целиот натпревар имаше контрола над резултатот, на моменти и висока предност од 5 голови разлика. Сепак, во последниот дел од натпреварот како да дојде до опуштање во нашите редови, што го искористија украинците за да дојдат до израмнување. Во последната минута од натпреварот се влезе со 25-25, но и напад за победа на Македонија. Најдобриот македонски ракометар, но и најискусен, капитенот Кирил Лазаров ја презеде одговорноста и со прекрасен погодок во последните моменти од мечот донесе победа за Македонија. Кирил Лазаров воедно беше и најпрецизен во нашите редови со 8 погодоци, сите од игра, додека Дејан Манасков постигна 6 голови. Одличен на голот на Македонската репрезентација беше Никола Митревски кој забележа 15 интервенции.

Следниот натпревар на Европското првенство, нашата репрезентација ќе го одигра утре со почеток во 16 часот, а за противник ќе ја имаме незгодната селекција на Чешка.

На вториот натпревар од групата Б, домаќинот Австрија забележа победа од 32-29 против репрезентацијата на Чешка.

Материалы по теме:

Ракомет: Австрија – Македонија 32-28
Ракометната репрезентација на Македонија забележа тежок пораз од домаќинот Австрија во рамки на третото коло на Европското првенство. Конечниот резултат од 32-28 за Австрија на крајот значеше чесен пораз за ...
РФМ аплицира за вајлд-карта за Светското во Египет
Машката ракометна репрезентација на Македонија со одлука на Европската федерација службено беше елиминирана од квалификациите за настап на Светското првенство во Египет во 2021 година. Нашата ререзентација во плеј-офот требаше ...
Македонија – Косово повторно одложено
Плеј-оф натпреварот за пласман на Европското првенство, помеѓу Македонија и Косово по втор пат е одложен. УЕФА на вчерашниот видео состанок со сите 55 членки донесе неколку одлуки за ...
Ракомет: Чешка – Македонија 27-25
Ракометната репрезентација на Македонија го забележа првиот пораз на 14-тото ракометно европско првенство. Нашите ракометари во второто коло загубија од Чешка со 27-25. Македонија одигра одлично прво полувреме кое ...