Регионални Вести

 

Одржана 17-тата седница на Советот на Општина Тетово

Советниците на Општина Тетово денеска ја одржаа 17-тата седница. На дневниот ред се најдоа вкупно 11 точки, меѓу кои предлог-заклучок

 

На протест излегоа и тетовските судски административци – бараат повисоки плати

Вработените во администрацијата на Основниот суд во Тетово излегоа на протест откако Независниот синдикат на судска служба, повика освен од

 

Општина Желино добива прв Младински културен центар

Во Желино ќе биде отворен младински културен центар – работните активности се при крајот. Денеска увид во сработеното изврши вицепремиерот

 

Нова пумпна станица во тетовско Фалише

Од денеска во употреба е новата пумпна станица во тетовско Фалише со која се обезбедува вода за пиење од две

 

Лоши практики на досегашно управување со Шар Планина – опасност од катастрофални поплави

Сѐ уште се санираат последиците од поплавите кои се случија по невремето кое зафати неколку населени места во општина Теарце.

 

Пешаците – најризична категорија во сообраќајот

Пешаците – најризична категорија во сообраќајот. Годинава нема жртви на подрaчјето на СВР Тетово, но за 6 месеци 42 лица

 

Прес-конферeнција на Движењето Беса

За состојбите во правосудството и јавното обвинтелство денес на прес-конференција реагираа од Движењето Беса, од каде побараа судството да биде

 

Тетовските инспектори со полни раце работа – полни контејнери и смет покрај нив

Тетовските инспектори со полни раце работа, опоменуваа и казнуваат лица кои не ја чуваат животната средина Полни контејнери и смет

 

Најавен африкански топол бран

Надлежните веќе ни најавија африкански бран, прв за оваа летна сезона, кој треба да пристигне во земјава некаде наредната недела.

 

ЈУ Национален парк Шар Планина: времето нè опоменува дека неопходни се промени

Ја заборавивме 2015, сега ни се случи Теарце – времето нè опоменува дека неопходни се промени, порачуваат од Јавната Установа

 

Се пребројуваат штетите по невремето во Теарце и Непроштено

Мештаните од тетовските села Непроштено и Теарце ги пребројуваат, но и санираат штетите од синоќешното невреме, кое го зафати овој

 

„Отворен кабинет” на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Во Секторот за внатрешни работи Тетово, денеска беше реализиран уште еден „Отворен кабинет” на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

 

Промена на личните документи со новото име на земјава

Министерот Оливер Спасовски при денешната посета на Тетово потсети дека до февруари идната година граѓаните треба да направат промена на

 

Седница за советнички прашања во тетовскиот Совет

За првпат во овој состав тетовскиот Совет одржа седница на која советниците поставуваа прашања. Листата беше долга, а одговори даваа

 

Касами на прес конференција побара одговори и за бизнис здeлките на внукот на Ахмети

Лидерот на Движењето БЕСА, Биљал Касами, не верува дека Обвинителството ќе биде непристрасно во случајот со струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко,

  

Карате-клубот „Тигар 2003“ од тетовско Беловиште свечено одбележа 20 години постоење

Карате-клубот „Тигар 2003“ од тетовско Беловиште свечено го прослави 20-годишниот јубилеј од основањето. Клубот низ изминативе две децении е расадник

 

На фестивалот ТИФФ ОДА ќе се прикажат 43 филмови

Во Тетово од утре до сабота ќе се одржува 12-тото издание на тетовскиот Интернационален филмски фестивал-ТИФФ ОДА. Оваа година фестивалските

 

Жител на Тетово за една недела двапати бил нападнат од бездомни кучиња

Многу ветувања, а изградба на стационар за бездомни кучиња во Тетово ни на повидок. Нема ниту активности за нивно третирање,

 

662 дивоградби се регистрирани минатата година во земјава

662 дивоградби се регистрирани минатата година во земјава, според податоците на Државниот завод за статистика. Освен објекти за домување, бесправно

 

Xуманитарна аукција на уметнички слики

Ликовниот уметник Славчо Максимовски во соработка со Здружението за лица со церебрална парализа од Тетово, вчеравечер организираа хуманитарна аукција на

  

Одржано финалето на турнирот во мал фудбал „Тетово 2023“

Во спортската сала на Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово, се одржа финалето на турнирот во мал фудбал „Тетово 2023“. Турнирот

 

„Ефектот на мерките за ублажување на последиците од економската криза“

Асоцијацијата за демократска иницијатива во Тетово организираше јавна дебата „Ефектот на мерките за ублажување на последиците од економската криза“. На

 

Невладината организација Форум за образовни промени денес одржа прес конференција

Невладината организација Форум за образовни промени денес одржа прес конференција за медиумите на која информираа дека поднеле две пријави до

 

Меѓународниот хорски фестивал ТЕХО одбележа јубилејни 50 години постоење

Меѓународниот хорски фестивал ТЕХО го одбележа 50-годишниот јубилеј. Викендов во Тетово настапија над 600 хористи од земјава и од странство.

  

Ветераните на ФК „Тетекс“ ги пречекаа ветераните на ФК „Раднички“ од Ниш во Тетово

Ветераните на фудбалскиот клуб „Тетекс“ изминатава сабота во Тетово им беа домаќини на ветераните на фудбалскиот клуб „Раднички“ од Ниш.

 

Полни контејнери, со расфрлан отпад

Вообичено во овој период од годината кога на дневна основа се собираат поголеми количини на смет, во Тетово може да

 

Низа слабости утврдени при ревизијата на сметките на Општина Тетово за 2021 година

Државниот завод за ревизија денес ги објави конечните ревизорски извештаи на ЕЛС Тетово, за 4 сметки. Финансиските извештаи се однесуваат

  

Oтворен меморијален фудбалски турнир во Брвеница

Вчера на стадионот во Брвеница беше отворен првиот меморијален фудбалски турнир со учесници од сите десет населени места во општината.

 

Филмскиот фестивал „Watch out“ се одржува во Тетово по 11 пат

Започна 11-тиот Филмски фестивал „Watch out“ во Тетово. Тетовчани на отворено ќе можат да погледнат 34 филма од различни земји,

 

Пуштен во употреба продолжениот булевар Благоја Тоска во Тетово

Денес беше пуштен во употреба продолжениот булевар Благоја Тоска во Тетово, односно делот од пред мостот кај болницата до текстилното

 

Доделено признание од претседателот за ЛОЈА

Пендаровски го врачи признанието „Повелба на Република Северна Македонија“ на три невладини организации и четири личности, меѓу нив и Центарот

 

Дворовите на 4 училишта во Тетово отворени за паркинг

Општина Тетово донесе одлука со која граѓаните ќе можат бесплатно да се паркираат во дворовите на 4 училишта во градот.

 

Од 21 до 24 јуни во Тетово ќе се одржи Филмскиот фестивал „Watch out“

Отворањето на 11-тото издание на Филмскиот фестивал „Watch out“, во организација на Центарот LOJA ќе се одржи утре во 20

 

Водата постепено се повлекува во поплавените подрачја во населените места во општина Јегуновце

Се намалува водостојот на Вардар во Раотинце, водата која се повлекува од нивите и домовите остави пустош зад себе. За

 

Костадиноски: формирана е општинска комисија за проценка на штетите од поплавите во Раотинце

Формирана е општинската комисија за проценка на штетите врз земјоделските површини настанати од обилните врнежи кои придонесоа за излевање на

 

50. издание на Меѓународниот хорски фестивал „ТЕХО“

50-тото издание на Меѓународниот хорски фестивал „Тетовски хорски одѕиви“ ќе се одржи викендов во Тетово. На двете фестивалски вечери во

 

Намалувањето на бројот на ученици во Гостивар – ризик за прогласување за технолошки вишок на наставниот кадар

Податоците за бројот на учениците во основните и средните училишта во општина Гостивар за последните три години покажуваат тренд на

 

Промовирана 19-тата генерација апсолвенти на УЈИЕ во Тетово

Со традиционално и спектакуларно фрлање на капите денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, беше промовирана 19-тата генерација на

 

Изложба на ликовни дела на ученици од ОУ „Андреа Савески-Ќиќиш“

Голем број ликовни дела изработени во сликарски техники, мозаик и линорез, можеа да се погледнат вчера во рамки на ликовната

 

Маестрален концерт на виолинистката Бисера Кировска во Тетово

14-годишната виолинистка, Бисера Кировска, со маестралниот концерт одржан денес во средното музичко училиште во Тетово, приреди вистинско уживање за присутните.

 

Промовирана книгата „Дипломатија и меѓународно право“ од полковникот и професор Зоран Јовановски

„Дипломатија и меѓународно право“ е насловот на книгата напишана од полковникот и професор на Воената академија, Зоран Јовановски, чија промоција

 

Во Тетово промовирани книгите „Радио“ и „Неправилен ритам“ на новинарот Љупчо Јолевски

Книгите „Радио“ и „Неправилен ритам“ на новинарот Љупчо Јолевски, вчеравечер ја имаа својата промоција пред тетовската јавност. „Радио“ е напишана

  

Резиме на сезоната за ФК Тетекс

На прес конференција Управниот одбор на Фудбалскиот клуб Тетекс ги сумираше успесите кои ги постигна клубот во изминатава сезона и

 

Второ поголемо откритие на фрагмент од трослојно сликарство во лешочката црква Света Богородица

Пронајден уште еден фрагмент на многу постар живопис во црквата Света Богородица во тетовски Лешок, што е ретка можност да

 

Одгледување ретки и украсни птици – уникатно хоби

Одгледувањето разни видови ретки и украсни птици се хоби на 27-годишниот Љубиша Премчески од тетовско Долно Седларце. Во посебно опремени

 

Во Вратница се одржа првиот саем за агротуризам

Тетовска Вратница денеска беше домаќин на првиот саем за агротуризам. На саемот посетителите имаа можност да ги разгледаат, но и

 

Запуштени зелени површини во Тетово, а урбаната опрема мета на вандализам

Слободни јавни зелени површини во Тетово не се одржуваат доволно. На места може да се забележи уништена урбана опрема и

 

Се одржа Избор на косовска девојка во Тетово

Културно уметничкото друштво„ Свети Сава“ од Тетово по повод Видовденските денови организираше „Избор на Косовска девојка“, која ќе учествува на

 

Се одржа премиерата на претставата „Професионалец“

Се одржа премиерата на претставата „Професионалец“ по текст на српскиот драмски писател Душан Ковачевиќ, а во режија на Саше Серафимовски.

 

ССМ: Минималната синдикална кошничка во мај  изнесува 49.025 денари

Во месец мај годинава на едно четиричлено семејство му биле потребни 49 025 денари за да ги покрие минималните трошоци.

  

Двајца тетовчани на Специјалната олимпијада во Берлин

Двајца тетовчани дел од тимот од Македонија кој ќе земе учество на годинешните Светските олимписки игри за лица со попреченост.

 

16 –та седница на Советот на општина Тетово

На денешната 16-та по ред седница на сегашниот состав на тетовскиот совет, на дневен ред се најдоа на 18 точки

 

ПРОФЕСИОНАЛЕЦ ќе биде прикажана на сцената во Тетово

Едно од најголемите дела на Душан Ковачевиќ – ПРОФЕСИОНАЛЕЦ ќе биде прикажана на сцената во Центарот за култура „Иљо Антески

 

Пуштен во употреба Ургентен центар во тетовската болница

Во Клиничката болница во Тетово вчера беше пуштен во употреба Ургентен центар каде пред сѐ ќе се врши тријажа, односно

 

Министерот за образование Јетон Шаќири во посета на ССОУ „Моша Пијаде“ Тетово

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, денес беше во посета на средното стручно училиште „Моша Пијаде“ во Тетово. При

 

Условна казна за поранешните директори, ослободителна за докторот

Основниот суд Тетово ги изрече пресудите за обвинетите во врска со пожарот што изби во модуларната ковид болница во Тетово,

 

Презентација на средните училишта пред тетовските полуматуранти

Денес полуматурантите од Тетово и тетовско имаа можност во рамки на Отворениот ден на средните училишта, организиран на тетовскиот плоштад,

 

Во тетовско Блаце традиционално одбележан празникот Духовден

Голем број верници вчера традиционално по повод празникот Духовден ја исполнија црквата „Света Троица“ во месноста Самовилска вода, во тетовско

 

Во црквата Света Богородица во Лешок најден постар фрагмент, како дел од трослојно сликарство

Пронајден поголем фрагмент на многу постар живопис во црквата Света Богородица во тетовски Лешок, што е ретка можност да се

 

Гала премиера на документарниот филм „Талија“

Во документарниот филм „Талија“ посветен на тетовското драмско студио, преку бројните интервјуа публиката имаше уникатна можност одблиску да се запознае

 

Потребен е механизам за редовно подигање на отпадот во селата на  Шар Планина

Отпад низ излетничките места на Шар Планина, диви депонии во атарот на населените места. Националниот парк во соработка со планинарските

 

Означен почеток на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар

Почнаа геомеханичките испитувања на почвата за изградбата на автопатот Тетово-Гостивар. Во присуство на владини претставници денес беше означен почетокот на

 

Завршна приредба на дечињата од детските градинки од Тетово

Околу 300 дечиња на предшколска возраст, од детските градинки во рамки на Општина Тетово, денес во Домот за култура во

 

Изложба на слики од ученици во Тетово

Здруженијата „Среќен живот“ и „Златна рака“ од Тетово, во рамки на нивните проекти за поттикнување на креативноста на децата со

 

Во рамки на циклусот концерти „Танец низ татковината“  Aнсамблот гостуваше во Тетово  

Тетовската публика синоќа уживаше во концертот на Aнсамблот за народни игри и песни „Танец” во Центарот за култура Иљо Антески Смок.

 

769 градби има вон населените места на територијата на Националниот парк Шар Планина

Над 700 изградени објекти има вон населените места на територија на Националниот парк Шар Планина. По нивното евидентирање, Јавната установа

 

Тркалезна маса за можностите кои ги нуди Националниот парк Шар Планина

На тркалезна маса денес се дебатираше за можностите кои ги нуди Националниот парк Шар Планина за развој на туризмот и

 

Целовечерен концерт на „Танец“ во Тетово

Тетовската публика утре ќе може да ужива во целовечерен концерт на Националната установа Ансамбл за народни песни и ора „Танец“.

 

Се подготвува отворена гала премиера за „Талија“

Со отворена гала премиера пред пошироката јавност ќе се претстави „Талија“ документарниот филм посветен на тетовското драмско студио изработен под

 

На 5 јуни пресудата за судскиот предмет за пожарот во модуларната болница

Со завршните зборови на Обвинителството и на одбраната на обвинетите денес заврши главната расправа во тетовскиот Основен суд за пожарот

 

КУД „Кирил Пејчиновиќ“ од Теарце со свечен концерт го прослави 10-годишниот јубилеј

Со свечен концерт на кој беа изиграни низа фолклорни кореографии, Културно-уметничкото друштво „Кирил Пејчиновиќ“ од Теарце, изминатава сабота го одбележа

 

Нема соодветна инфраструктура за лицата со оштетен вид во Тетово

Лицата со оштетен вид од Тетово иако имаат исти права со останатите, тие не ги добиваат. Се гради патна инфрастуктура,

 

„Сакам да сум разбран“ – обука за тетовските наставници   

Како да ја олеснат комуникацијата, кога во класот имаат ученик со попреченост, е целта на обуките за наставници, во рамки

 

Изложба „Го сакам Охрид…ама го љубим и Тетоо“ на Ѓоко Симјаноски

Во Тетово беше отворена изложбата „Го сакам Охрид… ама го љубим и Тетоо“ на охриѓанецот со тетовско потекло, Ѓоко Симјаноски.

 

Ситуацијата во Гостивар е смирена, штетите од големото невреме се санирани

Ситуацијата во Гостивар е смирена по големото невреме кое вчера го зафати градот и селото Беловиште. Од Општината прават проценки

 

Се реконструира улицата „Мирче Ацев“ во Тетово

Започнаа градежните работи за реконструкција на улицата „Мирче Ацев“ во Тетово. Улицата ќе добие целосно нов асфалт, а ќе се

 

Движењето БЕСА и Алтернатива потпишаа договор

Заеднички опозиционен фронт од денеска ќе промовираат Движењето БЕСА и Алтернатива. Договорот го официјализираа лидерите на двете политички партии, Биљал

  

41 искачување на Титов Врв на 28 мај

По 41-ви пат овој викенд ќе се одржи традиционалното искачување на Титов Врв на Шар Планина, во организација на Планинарскиот

 

Дали ЈП „Градски Паркинг“ ќе биде даден под концесија?

Општина Тетово ја разгледува можноста ЈП „ Градски Паркинг“ да биде дадено под концесија преку моделот на јавно приватно партнерство.

 

Се празнува 24-ти мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

24-ти мај – празникот посветен на Светите браќа Кирил и Методиј, со богослужба беше одбележан во истоимениот храм во Тетово. 

 

Сѐ помал е бројот на запишани студенти на студиската програма по македонски јазик

Причините се многубројни, но првенствено матурантите ги демотивира малата можност за вработување. Интересот се очекува да се зголеми откако ќе

 

На 26-ти мај од 19 часот во Тетово – изложба на слики од охриѓанецот Ѓоко Симјаноски

Во петок на 26-ти мај, со почеток од 19 часот, во Музејот на тетовски крај (поранешен Дом на АРМ), ќе

 

Пола милион евра од ЕУ за Тетово за проект за дигитализација на општински услуги

Во Тетово денеска се одржа почетниот настан на проектот „Иновативни дигитални општинскирешенија во Општина Тетово”, со финансиска поддршка како дел

 

Во Тетово свечено отворена изложбата „Пролетен салон 2023“

Повеќе од 50 ликовни уметници од Македонија и соседните Албанија и Косово со свои дела се преставија на изложбата „Пролетен

 

Во Тетово одржан концерт на оперски арии за мецосопран во изведба на Александра Коцевска

Во средното музичко училиште во Тетово беше одржан концерт на оперски арии во изведба на Александра Коцевска – мецосопран и

 

21-та пензионерска ревија на песни, музика и игри

Тетово беше домаќин на 21-та пензионерска ревија на песни, музика и игри. На големата сцена во тетовскиот центар за култура

 

Значајни успеси за двајца гимназијалци од Тетово

Учеството на натпревари е мотивација на учениците да го надоградуваат своето знаење, a добивањето награди е потврда за трудот. Во

 

Изложба на фотографии на сараевскиот фотограф Нихад Нино Пушија

Внимателно одбран колаж од фотографии направени низ објективот на сараевецот Нихад Нино Пушија кој долго време живее и твори во

 

Ден на пожарникарство во Македонија

Денот на пожарникарството во Македонија денес беше обележан на тетовскиот плоштад. Пожарникарите ја презентираа својата опрема и демонстрираа вежби за

 

Тренинг за превенција и спечување корупција

Во Тетово денес се одржа обука која е дел од проектот “Поттикнување на овозможувачка средина за пријавување корупција во јавните

 

Тркалезна маса за положбата на лицата со посебни потреби

Во проториите на ОУ Лирија во Тетово денес се одржа тркалезна маса на тема Положбата на лицата со посебни потреби,

 

Трибина „И во културата и во уметноста сме еднакви“

Вчера во училиштето во Вратница Здружението СРЕЌЕН ЖИВОТ од Тетово организираше трибина „И во културата и во уметноста сме еднакви“.

 

Презентација на ТППЕ Тетово за денот на пожарникарите

Пожарникари од тетовската територијална противпожарна единица, во сабота на 20-ти мај по повод меѓународниот Ден на пожарникарите,  во центарот на

 

15 месеци затвор за анестезиологот од Тетово

1 година и 3 месеци казна затвор доби лекарот анестезиолог кој на ТикТок во живо емитуваше видео од гинеколошкото одделение,

 

Висок водостој на Вардар и Пена во тетовско

Од УХМР известуваат дека е регистриран висок водостој на реката Вардар во горниот дел на течението, како и на река

 

Општински совет за превенција на детско престапништво

Денеска во општина Тетово се одржа првата конститутивна седница на општинскиот Совет за превенција на детско престапништво. За претседателка на

 

Одбележани 80 години од загинувањето на првоборецот Иљо Антески-Смок

Во Тетово денеска беа одбележани 80 години од загинувањето на првоборецот Иљо Антески-Смок. Одбележувањето, во организација на тетовскио Сојуз на

 

Гостиварката, Тамара Грујеска, ќе ја претставува Македонија на овогодишната детска Евровизија

12-годишната Тамара Грујеска од Гостивар ќе ја претставува Македонија на овогодишната детска Евровизија која ќе се одржи на 26-ти ноември

 

Вработените во УЈП на протест

Вработените во Управата за јавни приходи и во регионалните канцеларии на УЈП денеска излегоаа на предупредувачки протест со кој бараат

 

Малолетничката деликвенција е во пораст

Иако сега погласно се говори по алармот со случувањата во соседството, според психолозите малолетничката деликвенција е во пораст последните неколку

 

Промовирана книгата „Вратничка крваа свадба“ во Вратница

Изминатава сабота во тетовска Вратница беше промовирана книгата „Вратничка крваа свадба“. Станува збор за историска драма во која е опишан

 

Превентивни мерки и построги казни бараат организациите за заштита на децата

Превентивни мерки и построги казни бараат организациите за заштита на децата, по откривањето на случајот во кој малолетничка била принудувана

 

Ќе се решат ли комуналните проблеми во Полог?

Низа комунални проблеми се провлекуваат низ годините во општините во полошкиот регион. Како успешно да се менаџира со сметот и

 

Оливера Пепиќ од Струмица – „Вешта Жена“ на Македонија за 2023 година

Во Тетово беше одржан републичкиот избор на „вешта жена“ за 2023 година. Титулата ја понесе Оливера Пепиќ од Струмица. Во

 

Одржана меѓународна научна конференција на УЈИЕ

На Универзитетот на Југоисточна Европа во присуство на странски експерти беше одржана шестата меѓународна научна конференција за бизнис и економија.

 

Последни подготовки во пресрет на Републичка вешта жена

Во пресрет на утрешниот избор на Републичка вешта жена, денес натпреварувачките ги направија последните подготовки. Ги подготвуваа јадењата и трпезите

 

Ученици со списоци и закани, инциденти и во земјава по случувањата во соседството

Ученици со списоци и закани, инциденти и во земјава по случувањата во соседството. Психолозите алармираат дека родителите, но и образовниот

 

Пролетни регионални спортски игри

Тетово денес беше домаќин на Пролетните регионални спортски игри за ученици со посебни способности во организација на Федерацијата на училишен

 

Републички избор на „Вешта жена“ на 13 мај во Тетово

По завршувањето на општинските натпревари, здружението „Вешта жена“ за во сабота 13-ти мај го најавува републичкиот натпревар во кој ќе

 

Пак одложени завршните зборови за судскиот предмет за пожарот во модуларната болница

Втор неуспешен обид да се дадат завршни зборови за случајот поврзан со пожарот во модуларната болница во Тетово. Поради отсуство

 

„Социјални политики против иселување и сиромаштија“

Вчеравечер во Тетово, во организација на ВМРО-ДПМНЕ, беше реализирана трибината „Социјални политики против иселување и сиромаштија“ во рамки на партиската

 

Премиера на „Вај-Фај“ пред тетовската публика

Во големата сала на Центарот за култура Иљо Антески Смок се одржа премиерата на „Вај-Фај“ на тетовското Драмско студио. Современа

 

Одбележан 9-ти мај Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа

Во организација на Сојузот на борци денеска во Тетово беше одбележан 9-ти мај Денот на победата над фашизмот и Денот

 

Волонтери на Црвен крст го реновираа детското одделение во тетовската болница

Тетовски средношколци волонтери во Проект за хумани вредности при Црвениот крст реновираа неколку простории на Детското одделение во тетовската болница,

 

Одржан саем на кариера во УЈИЕ

На Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, денес се одржа саем на кариера, на кој студентите имаа можност одблиску да

 

Свечено отворена новата канцеларија на Македонско-хрватското друштво во Тетово

Македонско-хрватското друштво, својата работа ја продолжува во нова канцеларија којашто вчера свечено беше отворена во Тетово. На отворањето на новиот

 

Изложба на дела од меѓународната колонија „Карпино“

Од вчера вечер во Центар за култура „Иљо Антески-Смок“ поставена е изложба на делата од меѓународната колонија „Карпино“. Во фоајето

 

Координација за референдум на Движењето против коцкање

Закажана нова средба за координација за предложениеот референдумот на Движењето против коцкање. Движењето против коцкање, кое изминативе години се залага

 

Ден на македонската полиција

По повод Денот на полицијата вчера со посета на нивните вечни почивалишта им беше оддадена почит на трагично загинатите полициски

 

Нови три подстаници на пожарната во Тетово

По пријава за пожар во најоддалеченото место, пример селото Јажинце, за да ги поминат тие 35 километри на тетовските пожарикари

 

Одбележан празникот Ѓурѓовден во Туденце

Празникот посветен на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец кај народот познат и како Ѓурѓовден, утринава со црковна служба и народен собир

 

Хуманитарна акција

Спроведена хуманитарна акција за помош на семејство од Сиричино. Средношколци – волонтери во проектот за хумани вредности при општинската организација

 

Свечена академија во Тетово за Денот на македонскиот јазик

5-ти мај Денот на мекедонскиот јазик за првпат во Тетово се одбележа со Свечена академија, во организација на Литературниот клуб

 

Одбележан Денот на македонскиот јазик

Со пригодна свеченост денес во Националната установа Библиотека „Кочо Рацин“ во Тетово, беше одбележан 5-ти мај – Денот на македонскиот

 

„Отворен ден“ на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово

Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денес ја организираше традиционална манифестација за презентирање на академската понуда „Отворен ден“.

 

Во вторник од 20 часот во тетовскиот Дом за култура, ќе биде одиграна претставата „Вај-Фај“

Актерите од Драмското студио од Тетово за во вторник 9-ти мај, на театарската сцена во тетовскиот културен дом на публиката

 

Глутници бездомни кучиња сеат страв во Тетово

Иако од Општина Тетово тврдат дека се работело на третирање на бездомните кучиња, сепак ситуацијата во градот е алармантна за

 

Советот на општина Тетово денес одржа продолжение на последната седница

Откако беше прекината 14-тата седница на Советот на Општина Тетово, која се држа на 28 април, се одржа нејзино продолжение.

 

3-ти мај – Ден на слобода на медиумите

„Обликување на иднината на правата: Слободата на изразување како двигател за сите други човекови права“ е мотото под кое денеска

 

Започна уписот на првачиња за новата учебна година

Започна уписот на првачиња за новата учебна година. Според евиденцијата во клупите во основните училишта во општина Тетово од септември

 

Богата културно-уметничка програма во Тетово по повод 5-ти мај – Денот на македонскиот јазик

Во петок со почеток од 19 часот во просториите на музејот на тетовски крај – поранешен дом на АРМ, со

 

Најмногу се гине во земјоделието, говорат податоците на извештајот за несреќи при работа

Меѓународниот ден на трудот 1-ви мај, се’ уште претставува силен потсетник за борбата на работничката класа за унапредување на своите

 

Три маркети во тетовско казнети зашто немале на рафт овошје и зеленчук чија цена е замрзната

Понудата на овошје и зеленчук во маркетите во Тетовско не е толку богата како пред одлуката за замрзнување на цените.

 

Продолжува рокот на траење на одлуката за определување на највисоки цени на овошјето и зеленчукот

За еден месец, односно до 31-ви мај се продолжува рокот на траење на Одлуката за определување на највисоки цени на

 

22 години од масакрот кај Вејце

Одборот на бранителите денес одбележа 22 години од масакрот на осумте припадници на безбедосните сили што се случи на 28

 

14-та седница на Советот на Општина Тетово

Денес се одржа 14-тата седница на Советот на Општина Тетово. Советниците гласаа за формирање три подстаници на територијалната противпожарна единица

 

Реакција на О.К. ВМРО ДПМНЕ – Тетово

ВМРО ДПМНЕ со осуда за пречекот на косовската претседателка со билборди само на албански јазик.Членовите на Советот на Општина Тетово

 

Вјоса Османи-Садриу во официјална посета на Тетово

Претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу, денес беше во официјална посета на Тетово. Оптината ја пречека со билборди за добредојде,

 

УЈИЕ проект за мултимедијални компетенции за универзитетскиот кадар

Проектот „MUST“ има за цел да ги развие мултимедијалните вештини на универзитетскиот кадар, за поефективно пренесување на стекнатото знаење кон

 

Во Тетово одржана панел-дискусија на тема мултикултура и интеркултурен дијалог

Мултикултурализмот, мултикултурниот дијалог и културните разлики беа во фокусот на денешната панел-дискусија во рамки на едукативниот фестивал „Watch through“- („Гледај

 

Николина Николовска ја доби титулата „Вешта жена за град Тетово“

Вчера се одржа Изборот на Вешта Жена за општина Тетово. Николина Николовска ја доби титулата „Вешта жена за град Тетово“,

 

Премиера на претставата „Бог на масакрот“ на Тетовскиот театар

Глумците од Тетовскиот театар на прес-конференција најавија премиера на 28 април, во 20 часот во Центарот за култура “Иљо Антевски

 

Недела на имунизација – Бројни болести може да се превенираат со вакцинација

Светската недела на имунизација има за цел да ја промовира употребата на вакцини за да ги заштити луѓето од сите

 

Панел дискусија во Тетово за подигање на свеста од важноста за инклузивно образование

Во рамки на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“, во Тетово се одржа панел дискусија за подигање на свеста

 

На УЈИЕ одржан натпревар за најдобар бизнис-план

Матуранти од повеќе средни училишта од неколку градови од Македонија, денес учествуваа на натпреварот за најдобар бизнис-план, што го организираше

 

Завршни зборови за пожарот во модуларната болница на 10 мај

Во тетовскиот Основен суд се одложи главната расправа за пожарот во тетовската модуларна болница, на која требаше да се одржат

 

Доделени наградите на најдобрите ученици од литературниот конкурс по повод Светскиот ден на книгата

По повод 23-ти април – Светскиот ден на книгата и на авторското право, Националната установа библиотека „Кочо Рацин“ – Тетово,

 

Одземена лиценцата на анестезиологот од ЈЗУ Клиничка болница Тетово

Судот на честа при Лекарската комора на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука за привремено одземање на лиценцата

 

Музејската поставка „Ковчегот на љубовта“ претставена пред тетовци

Музејската поставка „Ковчегот на љубовта“ сочинета од различни стари предмети на исселениците од Хрватска кои дошле во Штип во текот

 

Резервни офицери маршираа на потегот Вратница-Беловиште-Петочко Водиче

Организацијата на резервни офицери на Македонија денес реализираше кондиционо-едукативен марш по повод 29-ти април – Ден на организацијата на резервни

 

Христијан Мицкоски во посета на општина Јегуновце

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денес беше во посета на општина Јегуновце, каде се сретна со градоначаникот Димитар Костадиновски.

 

Поднесено обвинение за неовластено снимање пациенти во тетовската болница

Откако прибавило докази, Основното јавно обвинителство Тетово до тетовскиот Основен суд поднесе Обвинителен предлог против лекарот-анестезиолог Ваљтон Дервиши кој во

 

Балаклија се одбележа во во храмот Пресвета Богородица во Тетово

Православните верници денес го одбележуваат празникот посветен на Мајката божја и нејзините чуда, Источен Петок-Балаклија, кој секогаш се слави на

 

Реисот Шаќир Фетаи со честитка до верниците по повод Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот

 

Тезгите се полни, граѓаните гневни

Цените на зеленчукот и овошјето се високи и речиси и да не се почитува никакво ограничување. Производителите велат дека целиот

 

Тетовската Клиничка болница ќе воведува поголем ред во однесувањето на вработените

Тетовската Клиничка болница ќе воведува поголем ред во однесувањето на вработените, за да не се повтори скандалот со анестезиологот кој

 

Одговорност за Тик ток – анестезиологот

Министерот за здравство Фатмир Меџити, во одговор на новинарско прашање околу одговорноста на лекарот кој на социјалната мрежа Тик ток

 

Нема криза во домашното производство на масло за јадење

Благодарение на владините мерки, зголемениот принос и откупните цени нема потреба од грижа за обезбеденост со житни култури, изјави министерот

 

15 години творештво на детски театар – „Летечка театарска трупа“ од Тетово

Драмското студио „Летечка театарска трупа“ од Тетово премиерно ја изведе претставата за деца „Пепелашка“, како дел од репертоарот за 15-годишниот

 

Лекарската комора ќе одлучува за времено одземање на лиценцата за работа на лекарот-анестезиолог

Покрената е постапка пред Судот на честа на Лекарската комора за времено одземање на лиценцата за работа, лекарот кој работел

 

30 дена притвор доби 19-годишник кој се сомничи за обљуба врз 14-годишно девојче

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Силување на дете

 

Aпел до велосипедистите од СВР Тетово

Со затоплувањето на времето, на патиштата и улиците во тетовско-гостиварскиот регион, покрај другото, забележително зголемен е бројот на велосипедисти и

 

Сѐ помал е бројот на земјоделци во полошко  

Лошите политики и незадоволството на земјоделците ги бркаат младите од селата, па така ретки се лицата кои ги обработуваат земјоделските

 

Велигден – радост и верба во животот

Со доаѓањето на Велигден, се празнува победата на животот над смртта, а црвеното јајце е основен и вообичаен симбол за

 

Тетово има убава традиција на прославување на Велигден

Тетово има специфични обичаи на најголемиот христијански празник Велигден. Домаќинките пречекуваат гости, мажите со децата ги посетуваат роднините за да

 

За Општина Тетово е изработен стратешки документ за безбедноста во сообраќајот     

Речиси секојдневно на патиштата на тетовското подрачје се случуваат сообраќајни несреќи. Лани биле регистрирани 805, најчесто на автопатот и на

 

По скандалозното видео снимено во тетовската болница и објавено на социјалните мрежи приведен е лекар

Од Лекарската комора го осудуваат инцидентот и велат дека итно ќе го испитаат случајот. Во полициска станица заврши лекарот кој

 

Велика Сабота – предвесник на најголемиот христијански празник Велигден

Православните верници денес ги прават последните подготовки за утре да го дочекаат најголемиот христијански празник Христовото Воскресение Велигден. Велика Сабота

 

Православните верници во Тетово имаат специфични обичаи за празникот Велигден

На Велики петок според традицијата жените и децата во попладневните часови ги посетија трите цркви во градот, палеја свеќи и

 

Велики Петок – најтaжниот ден во христијанството

На Велики Петок се сеќаваме на Христовото распнување на крстот. Од Велики Четврток до Велигден не чукаат камбаните во црквите

 

Велики Четврток –  денот кога почнуваат Велигденските празнувања

Денес е Велики четврток – православните христијани од денес започнуваат со празнувањата во пресрет на Христовото Воскресение Велигден. На Велики Четврток

 

На Велики Четврток се вапцуваат првите велигденски јајца

Православните верници ги започнаа подготовките пред празникот Христовото воскресение Велигден. Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, според традицијата денес

 

Од новите „замрзнати“ цени на овошје и зеленчук не се задоволни ниту продавачите, ниту купувачите

Од новите „замрзнати“ цени на овошје и зеленчук не се задоволни ниту продавачите, ниту купувачите. На тетовскиот зелен пазар продавачите

 

Премиерно одиграна претставата „Црвенкапа“

Најмладата публика вчера на театарската сцена во Центарот за култура во Тетово, имаше можност премиерно да ја погледне детската претстава

 

Нови цени на овошјето и зеленчукот

Владата одреди нови цени на овошјето и зеленчукот кои беа замрзнати минатата недела. Цените на 11-те производи ќе пораснат за

 

Започнува да функционира Капелата за православните гробишта во Тетово

Од денес започнува да функционира Капелата, која се наоѓа кај православните гробишта во Тетово. На последната седница на Советот беше

 

Исти проблеми и предизвици за Ромите и овој 8-ми април

И на овој 8-ми април – Меѓународниот ден на Ромите, се поставува прашањето колку припадниците на ромската заедница во Македонија

 

Прес конференција на претседателот на Партијата за целосна еманципација на ромите, Самка Ибраимовски

Претседателот на партијата за целосна еманципација на ромите во Македонија, Самка Ибраимовски, честитајќи го 8-ми април – Меѓународниот ден на

 

Регионална средба на Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ

Во просториите на Општинскиот комитет Брвеница беше одржана регионална средба на Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ со цел размена

 

Превентивно-информативна активност на МВР

На две локации во Тетово полицијата на граѓаните  им  делеше пригодно изработени летоци со повеќе информации содржани во нив за

 

Биљал Касами на средба со претставници на ромската заедница по повод Меѓународниот ден на Ромите

По повод 8-ми април Меѓународниот ден на Ромите, градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами, вчера оствари работна средба со претставници

 

Апел за донации за реконструкција на црквата Свети Спас во Долно Палчиште

Се реконструира црквата Свети Спас во Долно Палчиште. За да се завршат целосно планираните градежни активности, потребни се финансиски средства.

 

Мала корекција на цените на овошје и зеленчук

Министерот за економија, Крешник Бектеши информира дека по состанокот со увозниците на овошје и зеленчук, било одлучено да се направи

 

Судење за пожарот во модуларната болница

Во тетовскиот суд во врска со случајот за пожарот во модуларната болница  денес беа испрашани последните тројца сведоци, предложени од

 

Дефинирани производствени трошоци – земјоделците да немаат загуби

Ги направивме потребните анализи многу детално во кои се дефинирани производствените трошоци на земјоделците, но и откупните цени кои се

 

Традиционална ифтарска вечер на исламската верска заедница

На вечерата меѓу гостите беа поглаварот на мпц оа, г.г стефан, на католицката црква, киро стојанов, градоначалничката на скопје, министри,

 

Општина Тетово донираше книги за библиотеката на ОУ „Лирија“

Библиотеката на Основното училиште „Лирија“ во Тетово, се збогати со нови наслови на книги од светската литература. Истите се донација

 

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами незадоволен од власта поради нереализирани проекти

Не верувам дека оваа влада има капацитет да реализира капитални проекти како што се делниците од Коридор 8 затоа што

 

Одбележан стартот на изградбата на Коридорот 8 со свечена церемонија

Одбележан стартот на изградбата на Коридорот 8 со свечена церемонија на автопатот Тетово – Гостивар. Делницата Тетово – Гостивар од

 

Таравари смета дека измените во Уставот се клучни за отпочнување на преговорите

Таравари: Споредбите со Хрватска не се соодветни, ако веќе сакаме да се споредуваме, тогаш да ги погледнеме примерите на Швајцарија

 

Замрзнуваат цените на 11 видови овошје и зеленчук

Владата денеска ја донесе Одлуката со која се замрзнуваат цените на 11 видови овошје и зеленчук. Истата ќе важи од

 

Во Тетовско од 30 до 35 % од децата се со прекумерна телесна тежина

Бројот на лица со зголемена телесна тежина, а пред сѐ на деца секојдневно се зголемува. Најдобро е да спречи отколку

 

„Добри гости“ дојдоа во Тетово

Неколкумина автори од Скопје изминатава сабота во рамки на проектот „Добри гости“ во организација на издавачката куќа „ПНВ Публикации“, дојдоа

 

Битиќи во Тетово посети компанија

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ја

 

Нови еднонасочни улици во Тетово, уште една одлука од 13-тата седница на Советот 

Со одлука донесена на седница на Советот на Општина Тетово нови улици во градот се прогласуваат за еднонасочни. Од Одделението

 

6 месеци суспензија на деталниот урбанистички план за блок 57

Тетовските советници на денешната седница ја изгласаа точката со која на дополнителни 6 месеци се суспендира Деталниот урбанистички план за

 

Одобрен Планот за управување со Националниот парк Шар Планина за периодот 2022-2031 година

Само 4 до 6 % од лицата кои се снабдувале со дрвна маса на Шар Планина биле со дозвола, сите

 

Бектеши: Се замрзнуваат и се намалуваат за 13% цените на хигиенските производи

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница ќе донесе Одлука со која се утврдуваат највисоки цени на

 

Владини претставници во посета на Везе Шари

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за економија, Крешник Бектеши денеска ја посетија компанијата за

 

Панел-дискусија за превенција од мозочен удар беше одржана во Тетово

Подигнување на свеста за раната превенција од мозочни удари и запознавање на населението со овој здравствен проблем беше целта на

 

Тетовскиот плоштад ќе го менува сегашниот изглед

Тетовскиот плоштад ќе го менува сегашниот изглед. Општина Тетово објави оглас за идеен проект за поставување урбана опрема во центарот

 

Три години членство на Македонија во Нато

На одбележувањето по повод три години членство на Македонија во Нато Алијансата, свое обраќање имаше премиерот Димитар Ковачевски кој истакна

 

Почит на загинатите бранители од 2001 година

Државата покажа грижа за македонските бранители, но тоа не е доволно бидејќи дел од нив и по две децении, се

 

МВР со кампања за запознавање на граѓаните со работата на полицијата

Министерството за внатрешни работи со осумте сектори во државата, денеска со делење едукативни флаери на граѓаните, ја започна кампањата „МВР

 

Се одржа првата црковна литургија по повод празникот посветен на Свети Кирил Лешочки

Православните верници денес го празнуваат споменот на Светитот Кирил Лешочки. Во Лешочкиот манастир беше отслужена Света литургија – прво литургиско

 

Работилници за деца со посебни потреби во Тетовско

Здружението „Среќен живот“ од Тетово од следниот месец ќе започне со работилници за поттикнување на креативноста кај децата со посебни

 

Борбата со загадувањето на воздухот треба да продолжи

Некои работи се подобрија, но се уште не е се завршено, вели министерката за животна средина Каја Шукова.треба промена во

 

Спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и

 

Градоначалникот Касами на средба со негови колеги од Косово

Тетовскиот градоначалник Биљал Касами оствари пријателска средба со повеќемина негови колеги градоначалници на општини од Република Косово. Главен акцент на

 

22 март се одбележува како Светски ден на водата

Светскиот ден на водата 2023 година е можност за забрзување на промените за да се реши кризата со вода и

 

Вештаци и медицински лица сведоци за пожарот во модуларна

Во Основниот суд во Тетово денес продолжи главната расправа за пожарот во модуларната болница со испитување на сведоци – двајца

 

Замрзнуваат цените на јајцата од кокошка и оризот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, одржа прес-конференција во врска со денешната владина одлука за замрзнување

 

Креативни работилници за деца со попреченост

Здружението „Златна рака“ од Тетово, ќе започне со реализација на проектот со наслов „И ние сме како другите“. Како што

 

Лани 1 100 жени се дијагностицирани со рак на дојка

Карциномот на дојка е еден од најчестите малигни тумори кои се јавуваат кај жените, а заболуваат и сѐ помлади лица.

 

Здравствена работилница на тема „Превенција од мозочен удар“

На Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денес се одржа првата здравствена работилница, од неколкуте планирани, на тема „Превенција од

 

Одбележани 80 години од формирањето на ЦК на КПМ

Во Тетово беа одбележани 80 години од формирањето на Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија. На одбележувањето беше истакнато

 

Половина од жртвите во сообраќајки во тетовско лани биле пешаци

Свеста на сите учесници во сообраќајот е многу ниска. На тоа се надоврзува и недостатокот на инфраструктура, необележани пешачки премини,

 

Во 10-тата недела од годинава регистрирани 462 случаи на заболени од грип

Во текот на 10-та недела од 2023 година (06.03-12.03.2023), во Република Северна Македонија се пријавени 462 случаи на групни пријави

 

Историски час за формирањето на ЦК на КПМ

Историски час за формирањето на Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија, денес во дворот на куќата во која била

 

Герила акција на Движењето Антикоцкање

Движењето Антикоцкање денес во центарот на Тетово со герила акција порача дека состојба во која се наоѓа општество е алармантна.

 

Замрзнување на цените на тестенините, млекото и млечните производи

Се почитува одлуката за замрзнување на цените на тестенините, млекото и млечните производи во продавниците. Ова го покажа денешниот увид

 

Битиќи оствари средба со раководството на Глас Флекс

Во Индустриската развојна зона во Тетово денес се одржа средба на вицепремиерот Фатмир Битиќи со раководство на компанијата за производство

 

Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ на трибина со земјоделците во Тетово

Вчеравечер во Тетово во организација на централната комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство при ВМРО-ДПМНЕ, беше одржана трибина на тема

 

Изгласана завршната сметка на Буџетот за 2022 година

12-та седница на Советот на Општина Тетово. Се гласаше за завршни сметки, извештаи за работа и финансии, план за вработување

 

Во Тетово ќе се одбележи 80-годишнината од формирањето на ЦК на КПМ

По повод 80 години од формирањето на Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија, Сојузот на борци и Музејот на

 

Повеќе од 100 професионалци од медиумите од целиот Западен Балкан се собраа во Тирана.

Регионалната конференција „Независното новинарство е важно“, во организација на проектот „Media for All“, се одржа на 9 и 10 март

 

Се помлади заболуваат од рак на дојка, а свеста за редовни прегледи е на ниско ниво

Се помлади заболуваат од рак на дојка, а свеста за редовни прегледи е на ниско ниво. По повод Неделата за

 

“НА КАФЕ СО МОЈОТ ДОКТОР” во Општина Тетово

Здружението за иницијативи за развој во здравството, подобрување на здравствените сервиси и застапување на пациенти – ЕЗРА, својата активност “НА

 

Тетово ќе добие нов државен студентски дом

Тетово ќе добие нов студентски дом. Според информациите од Министерството за образование и наука градежните работи се целосно завршени, а

 

10-годишна казна „затвор за деца“ за убиство

17-годишната девојка од тетовско Рогле доби 10-годишна казна „затвор за деца“ за убиство на 16-годишник од Ново Село на 21

 

Минималната плата достигна 20 175 денари

Согласно новото покачување на минималната плата одлучено на состанокот на Економско-социјалниот совет во Владата, истата ќе изнесува 20 175 денари. 

 

Пензионерите пред предизвици во економска криза

Тетовските пензионери пред многу предизвици. како месечната пензија да стигне за сите трошоци? Каде можат да се сместат доколку останат

 

„Сакам да сум разбран“ – обука за тетовските наставници

Како да ја олеснат комуникацијата, кога во класот имаат ученик со попреченост, е целта на обуките за наставници, во рамки

 

Драмското студио Тетово ја изведе монодрамата „Иконија, пардон матмазел Ика“

Драмското студио Тетово ја изведе монодрамата „Иконија, пардон матмазел Ика“. Оваа е втора изведба на оваа монодрама на писателот Јован

 

На Шара сѐ уште „оперираат“ дрвократци и ловократци

На Шара сѐ уште „оперираат“ дрвократци и ловократци, иако е прогласена за заштитено подрачје Плански документ за заштита на дивите

 

30 години од основањето прослави телевизија Коха од Тетово

30-годишниот јубилеј на телевизија Коха од Тетово синоќа беше прославен на свечен прием, со присуство на многу гости. Сопственикот Меваип

 

Бесплатни ехо прегледи во амбуланатата на Здружението на пензионери во Тетово

Во амбуланатата на Здружението на пензионери во Тетово, на 14, 16 и 18 март, ќе се вршат бесплатни ехо прегледи.

 

Започна судењето за убиството во месноста Бањиче

Во Основниот суд Тетово денеска започна судењето за малолетната 17-годишна девојка која во декември 2022 година беше обвинета од Обвинителството

 

Крводарителна акција во средното училиште „Моша Пијаде“ во Тетово

Солиден одзив за дарување крв кај матурантите и вработените во рамки на денешната крводарителна акција која се спроведе во средното

 

Цените неоправдано растат – осиромашуваат работниците

Владините мерки за замрзнување на цените на храната ќе продолжат и во следниот период, „сѐ додека не се постигне финалната

 

Формирана „Група на пријателство“ помеѓу МПЦ и ИВЗ

Денес во Скопје по иницијатива и во организација на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, а со

 

Ширум светот се одбележува 8-ми Март – денот на жената

На овој ден посебно се става акцент на борбата на жените за економска, социјална и политичка рамноправност со мажите во

  

Жените се рамноправни со мажите, па и во фудбалот

Долги години во женскиот фудбал, сега тренер на Женската фудбалска репрезентација, Сузана Синадиноска, пред камерата на Кисс и Менада, открива

 

Во паркот кај Шарената џамија во Тетово се сликаа дела со мотиви за еднаквост и правата на жените

По повод Меѓународниот ден на жената 8-ми Март, пет девојки од здружението „Мултикултура“, во паркот кај Шарената џамија во Тетово,

 

Изложба „Современи музи“ по повод Меѓународниот ден на жената

„Современи музи“ e насловена изложбата што вчера свечено беше отворена во организација на Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во

 

Проектот „Прекуграничен противпожарен штит“ ќе вклучи заеднички напори од три општини

Подобрување на системите за заштита од пожари и одговор во соработка со соседните општини од Македонија и Албанија е проектот

 

Драмско студио Тетово ја подготвува изведбата на монодрамата „Иконија, пардон матмазел Ика“

Драмско студио Тетово ја подготвува изведбата на монодрамата „Иконија, пардон матмазел Ика“ работена по текст на писателот Јован Дамјановски. Се

 

Полошките општини заеднички ќе казнуваат за недоволено депонирање отпад

Општините во Полошкиот регион заеднички ќе се справуваат со несовесните граѓани, но и фирми, кои својот отпад го одлагаат на

 

Дали, според најавите, до крај на март, ќе биде продолжен булеварот Благоја Тоска?

Од Општина Тетово најавуваат дека деновиве ќе продолжат работите за пробивање на булеварот Благоја Тоска, кои извесен период се сопрени,

 

„Хрватска низ времето“ – изложба на слики

Низа уметнички дела на учениците од ликовната работилница на уметникот Славчо Максимовски, со мотиви од хрватската архитектура и култура беа

 

Одбележан 3-ти март – Денот на општина Тетово

По повод 3-ти март – Денот на општина Тетово, се одржа свечена седница на советот, на која  експозе имаше градоначалникот

 

Културата и книжевноста градат мостови

Институтот за македонска литература во соработка со Британската амбасада во Скопје започна со спроведување на проект за поврзување на британската

 

Продоложение на главната расправа за случајот „Модуларна болница Тетово“

На денешното продоложение на главната расправа за случајот „Модуларна болница Тетово“ беше сослушан вештак по електротехника и сведок на Јавното

 

И по 200 диви возачи се казнуваат месечно во полошко

Се почесто седнуваат зад волан без положен возачки испит и валидна дозвола. Полицијата месечно открива речиси по 200 диви возачи

 

Полиците за леб во маркетите полупразни

И во Тетово денес полиците за леб во маркетите се полупразни. Леб има само од неколку помали произведувачи. Сопствениците на

  

Сјајот на Шарпланинскиот куп (не)згасна

Во изминативе 10 години од кога не се одржува Шарпланинскиот куп, немало посериозни иницијативи за возобновување. И додека државата нема

 

Превентивно-едукативен проект „Децата, правата и обврските“

Секторот за внатрешни работи Тетово неделава започна со практична имплементација на нов превентивно-едукативен проект „Децата, правата и обврските“, чиј носител

 

Општината ќе го субвенционира ЈП „Тетово транспорт“

Тетовските советници ја одржаа 10-тата Седница. На дневен ред се најдоа точки за субвенционирање на јавниот превоз во градот, за

 

Потребна е едукација на населението за ризик од природни катастрофи

Македонскиот тим на дирекцијата за заштита и спасување со научена лекција дека треба да се работи на поголема едукација на

 

Јапонска донација за ОУ Кирил и Методиј во Тетово

Со Јапонска донација ќе се реконструира основното училиште Кирил и Методиј во Тетово. Денес беше потпишан договорот за грантот, во

 

Доделени социјални станови во Гостивар

Денес во Гостивар беа доделени социјални станови на 45 семејства. Во наредниот период ваков стан ќе добијат уште 25 семејства

 

Построги контроли при изградба

Разорниот земјотрес во Турција и Сирија пред речиси три недели покрај изгубените човечки животи, остави и уништена инфраструктура за која

 

Водата во Фалише и Сараќино е безбедна за пиење

Безбедна е водата која неодамна беше пуштена од стариот бунар во Фалише за населените места Фалише и Сараќино, откако имаше

 

Изложба на макети од студентите по архитектура и дизајн при УЈИЕ

Различни видови макети можеа да се погледнат денес во рамки на изложбата на студентите по архитектура и дизајн од Факултетот

 

OПМ очекува пониски цени со кампањата за купување инвертери

Најмалку десет отсто пониска цена за секој клима уред и евентуално бесплатно монтирање, очекува Организацијата на потрошувачите (ОПМ) од новата

 

ТППЕ Тетово со апел да не се палат огнови на отворено

Порастот на дневните температури периодов придонесе за зголемен број на регистрирани пожари на отворен простор. Согласно ова од Територијалната противпожарна

 

Протест на здравствените работници во Тетово

Во повеќе градови во земјава денес се одржа протест на здравствените работници кои бараат порамнување на минималецот и исплата на

 

Фалише и Сараќино добија вода – новата бушотина го реши проблемот

Населените места Фалише и Сараќино добија вода, откако три недели се сочуваа со недостаток. Решението на проблемот во водоснадувањето лежи

 

Љубе Бошкоски ослободен за случајот „Кампања“

Љубе Бошкоски доби ослободителна пресуда во повтореното судење за случајот „Кампања“, во кој беше обвинет за нелегално финансирање на изборите

 

Лицата со шеќерна болест останаа без инсулин, но и без лентите за мерење гликемија

Лицата со шеќерна болест останаа без инсулин, но и без лентите за мерење гликемија. Алармираат дека доколку не примат терапија

 

Се зголемува малолетничкото престапништво

Изминативе две години во земјава има зголемување на бројот на деца кои се строители на кривични дела. Кражби, разбојништва, телесни

 

Дебата на УЈИЕ за „Новите геополитички случувања и нивното влијание врз Северна Македонија“

На Универзитетот на југоисточна Европа во организација на Институтот за европска политика од Скопје, се одржа дебата со наслов „Новите

 

„Вешта жена 2023“ започна од Гостивар

Годинешниот избор за Вешта жена на општинските натпревари започна од Гостивар. Натпреварувачките се претставија со оригинални трпези со предјадење, главно

 

Во општина Тетово се одржа јавна дебата

Во општина Тетово се одржа јавна дебата на тема: Физибилити студија за формирање на јавно-приватно партнерство за јавното осветлување и

  

Потпишан договор за спонзорство помеѓу ФК Тетекс и Dream living – Тетово

Изминатава сабота Управниот одбор на фудбалскиот клуб Тетекс и компанијата Дрим ливинг од Тетово потпишаа договор за спонзорство. Од ФК

 

Во Тетово се одржа конференција за економска писменост и образование

Денеска во Тетово, се одржа конференција за економска писменост и образование. Истата беше во организација на Институтот за либерална алтернатива

 

„Тетовски мајтаплуци“ – ново дело на тетовецот Веле Коцески

Книгата „Тетовски мајтаплуци“ е најновото дело на тетовецот Веле Коцески. Истата е напишана на тетовски дијалект, а во неа на

 

Oбука на полициски службеници

Во спортската сала на средното медицинско училиште во тетово се одржа обука на полициски службеници на која тие имаа можност

 

Хумани професионалци од земјава веднаш се одѕваа на повикот за помош во погодените реони од земјотресите во Турција 

11 дена по разорните земјотреси во Турција и Сирија, шансите за прoнаоѓање преживеани се намалуваат, но сепак се случуваат чуда

 

9 сведоци денес беа испитани за случајот „Модуларна болница Тетово“

Ново продолжение на главната расправа за пожарот во тетовската модуларна болница. Роднини и медицински сестри, како сведоци на Обвинителството раскажаа

 

Нови 700 случаи на грип се регистрирани претходната недела

Во периодот од 6-ти до 12-ти февруари на државно ниво се регистрирани нови 700 случаи на заболени од грип. Согласно

 

Обука на тема „предизвици во владината сајбер безбедност“

Денес во Универзитетот на југоисточна Европа беше одржана обука на тема „Предизвици во владината сајбер безбедност“ .

 

Тетовските пожарникари се вратија од спасувачката мисија од разорните реони во Турција по земјотресите

Сликите кои ги виделе таму биле страотни велат членовите на тимот, лиценциран за пребарување и спасување од урнатини. По една

 

На едно четиричлено семејство во јануари му биле потребни 50.799 денари за минимални месечни трошоци

Трошоците на живот за една година во јануари бележат зголемување од 17,1 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од

 

Се копа бунар за да се најде вода за пиење за Фалише и Сараќино

После две недели детектирање на проблемот кој ги остави Фалише и Сараќино без вода, почна да се копа бунар во

 

Во Гостивар промовиран спомен-парк во чест на загинатите од несреќата кај Ласкарци

Со комеморативен собир на градскиот плоштад во Гостивар и промоција на спомен-парк во чест на загинатите, беше одбележана 4-годишнината од

 

ДЗС со предавања за учениците за намалување на ризиците од земјотреси

Со цел намалување на заканите од земјотреси, но и едукација за постапките за време на ваква непогода, Дирекцијата за заштита

 

„ Ако пиеш не вози, ако возиш немој да пиеш!“

Возачите во Тетово и во Гостивар денес добиваа летоци со пораки да не консумираат алкохол доколку возат, ниту во време

 

Jавна презентација и јавна анкета за Предлог-Детален урбанистички план за Урбан блок 63

Денес во Општина Тетово се одржа јавна презентација и јавна анкета за Предлог-Детален урбанистички план за Урбан блок 63. На

 

Тетовските пожарникари интензивно трагаат по преживеани под урнатините во Турција по силниот земјотрес

Деветмината пожарникари од тетовската територијална противпожарна единица четири дена се на спасувачка мисија во турскиот град Адијаман кој беше еден

 

Доцни изградбата на пречистителна станица за отпадни води во Тетово

Иницијативата за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Тетово потекнува пред околу 10-тина години. Во 2016 година земјоделско

 

Kоординирана акција за спречување на шверц со дрога и оружје

На 09 и 10.02.2023, од страна на Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни

 

79 години од Февруарскиот поход

79 години од Февруарскиот поход се одбележани со трибина во организација на Главниот одбор на Сојузот на борци и граѓаните

 

Промовирана биографска книга за Томислав Стојановски-Бомбај

Во Тетово беше промовирана монографијата „Сеќавање на еден енергичен и  исполнет живот“ посветена на ликот и делото на тетовецот Томислав

 

Вонредна седница на Советот на општина Брвеница

На вонредна седница на Советот на општина Брвеница беше одлучено да донираат 200 илјади денари за помош на погодените подрачја

 

Сега се дома учениците и менторот кои беа во Турција за време на земјотресот

Деветтемина македонски државјани кои беа затекнати во Турција за време на земјотресот утрово се вратија во земјава. Министерството за надворешни

 

Општина Тетово собира донации донација за помош на турскиот и сирискиот народ

Општина Тетово започна со собирање на парични средства, облека и друг вид донација за помош на турскиот и сирискиот народ.

 

Одложено уште едно рочиште за случајот „Ласкарци“, следното е закажано за 16-ти февруари

Одложено и денешното рочиште за случајот „Ласкарци“ откако вештото лице Зекирија Зекири поради здравствени причини не се појави во судница.

 

Оддалеченоста на казината и обложувалниците не треба да биде само од училиштата, туку од сите образовни и верски институции

Откако Владата го утврди Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните

  

Попова Шапка беше домаќин на државното првенство во сноуборд и ФИС Сноуборд Куп 2023

На 7-ми и 8-ми февруари Попова Шапка беше домаќин на државното првенство во сноуборд на Македонија и ФИС Сноуборд Куп