Регионални Вести

 

Започнаа градежни работи за регулирање на порој над селото Шипковица

Од 6-те жртви во поплавите во 2015 година, кои го зафатија Тетово и шарпланинските села, две малолетни деца беа од

 

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, во посета на РСМ  

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, денеска заедно со министерката за одбрана Славјанка Петровска, беше

 

Информативниот караван за вакцинација и во Тетово

Под слоганот „Заштитени заедно – вакцините делуваат“ караванот за вакцинација денес беше во Тетово. Неговата цел е да пренесе информации

 

Посета на студенти во тетовскиот суд на Европскиот ден на граѓанската правда

Културно-уметничкото друштво „Извор“ од Јегуновце, изминатава сабота во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово, го одржа својот годи На

 

Тетовец со реакција дека го пријавил инцидентот со бездомните кучиња, по прозивката од градоначалнкот

По саботната прес-конференција на тетовскиот градоначалник, Биљал Касами, во врска со видеото кое вирално се прошири, а на кое се

 

КУД „Извор“ од Јегуновце со годишен концерт пред тетовци

Културно-уметничкото друштво „Извор“ од Јегуновце, изминатава сабота во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово, го одржа својот годишен концерт.

 

Се’ уште се чека на изградбата на шелтер-центар за кучиња-скитници

Видеото објавено пред само неколку дена на кое се гледа како глутница бездомни кучиња напаѓаат човек на една од улиците

 

Двајца пријатели од Тетово живеат на работ на сиромаштијата

Животот во стара и дотраена куќа, со прокиснат покрив, без тоалет и вода, е секојдневието на тетовецот Славчо Блажевски. Четирите

 

Изложба на пастели и промоција на монографија од Павле Кузманоски

Ликовниот уметник, тетовецот Павле Кузманоски, вчеравечер пред тетовската јавност ја претстави колекцијата слики изработени во пастел-техника со наслов „Девојки и

 

Прослава во Тетово по повод 30 години партнерство на УСАИД со Македонија

30 години од партнерството на УСАИД со Северна Македонија, веравечер со свечен настан беа одбележани во Тетово. Прославата по повод

 

Потпишан меморандум за соработка меѓу Здруженијата „Бранко Чајка“ и „Мир, слога и стабилност“

Меморандум за соработка меѓу здружението на Срби и Македонци „Бранко Чајка“ од Тетово и здружението „Мир, слога и стабилност“ од

 

Во Тетово започна вакцинацијата против сезонски грип

Денеска во Тетово започна вакцинацијата против сезонски грип. Вакцинацијата ќе се одвива во пунктот во состав на Центарот за јавно

 

Со проекцијата на „Јас сум твојот човек“, беа отворени деновите на германскиот филм

Со проекцијата на филмот „Јас сум твојот човек“, вчера во Тетово започнаа Деновите на германскиот филм. Филмот којшто присутните вчера

 

Изложба и промоција на монографија на Павле Кузманоски

Во просториите на Музеј на тетовски крај, академскиот сликар, Павле Кузманоски ќе има промоција на монографијата насловена како Урбани пејсажи

 

Во Тетовско за 9 и пол месеци затворени 30 занаетчкиски фирми

30 занаетчии во тетовско ставиле клуч на својата фирма, во текот на изминатите 9 и пол месеци. Од Регионалната занаетчиска

 

Панел-дискусија на УЈИЕ за енергетската и инфлаторната криза

Панел-дискусија на тема „Енергетска и инфлаторна криза“, денеска беше одржана на Универзитетот на Југоистична Европа во Тетово. Панелисти на денешниот

 

Од 20-ти до 23-ти октомври ќе се одржи поетскиот фестивал „Денови на Наим“

Од 20-ти до 23-ти октомври во Тетово и Призрен, ќе се одржи 26-тото издание на  Меѓународниот фестивал на поезијата „Денови

 

Кирил Пејчиновиќ прогласен за светител

Лешочкиот игумен и народен просветител Кирил Пејчиновиќ односно Свети преподобен Кирил Лешочки, е новиот македонски светител. Процесот на канонизација на

 

Обновен оштетениот дел од споменикот на Револуцијата во Тетово

Започнаа работните активности за санирање на оштетениот дел на споменикот на Револуцијата во Тетово. Обновата ја реализира Националната установа Музеј

 

Бетонизацијата на Тетово на штета на идните генерации

Тетово станува претесно. Градот се гуши. Секоја педа се бетонизира, се сечат долгогодишни дрвја за паркинг, за згради, а нема