РФМ аплицира за вајлд-карта за Светското во Египет


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Машката ракометна репрезентација на Македонија со одлука на Европската федерација службено беше елиминирана од квалификациите за настап на Светското првенство во Египет во 2021 година. Нашата ререзентација во плеј-офот требаше да игра против селекцијата на Франција. На Светското првенство во Египет до сега се пласирани 28 репрезентации, а остануваат уште 4 слободни места. Две од тие ќе бидат

за селекциите од Северна и Јужна Америка, додека останатите две вајлд-карти ќе бидат за селекциите од европскиот континент. Токму поради тоа, Ракометната федерација на Македонија и официјално аплицираше до Светската ракометна федерација за добивање на специјална покана, односна т. Н. Вајлд карта. Според пишувањата на специјализираните портали за ракомет, Македонија е прв фаворит за добивање на вајлд карта, со оглед на тоа дека е најдопласирана репрезентација која не обезбедила пласман од последното Европско првенство. Сепак, Македонија е една од ретките земји во светот каде ракометот е спорт број еден, а единствена ваква земја која не по своја вина, не се пласира на светскиот собир.Втората специјална покана би требало да биде за селекцијата на Полска, која имаше лош настап на последното Европско првенство, но ќе биде домаќин на Светското првенство во 2023 година, и поради задржување на континуитет на играње на големите натпреварување, се очекува полјаците, покрај Македонија, да бидат втората репрезентација со специјална покана од ИХФ.

Светската ракометна федерација конечната одлука за доделувањето на вајлд картите ќе ја донесе до крајот на овој месец.

Материалы по теме:

Буџетот на Гостивар за следната година проектиран на 18,2 милиони евра
Буџетот на Општина Гостивар за следната година е проектиран наедна милијарда и 120 милиони денари, односно околу 18,2 милиони евра. Споредено со годинава, се ...
Ракомет: Македонија – Украина 26-25
Македонската ракометна репрезентација со победа го започна настапот на 14-тото Европско првенство. Нашата репрезентација синоќа многу потешко од очекувано ја совлада Украина со минимални 26-25. Македонија речиси во целиот натпревар ...
Ракомет: Чешка – Македонија 27-25
Ракометната репрезентација на Македонија го забележа првиот пораз на 14-тото ракометно европско првенство. Нашите ракометари во второто коло загубија од Чешка со 27-25. Македонија одигра одлично прво полувреме кое ...
Ракомет: Австрија – Македонија 32-28
Ракометната репрезентација на Македонија забележа тежок пораз од домаќинот Австрија во рамки на третото коло на Европското првенство. Конечниот резултат од 32-28 за Австрија на крајот значеше чесен пораз за ...