Седница Гостивар: ДУИ и Алијанса се контрираа за трошењето на јавните пари


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Денешната седница на Советот на Општина Гостивар помина во знакот на контрирање меѓу опозициската ДУИ и Алијанса за Албанците, која го има советничкото мнозинство. Газменд Мемеди од Демократската унија за интеграција во дискусија за буџетските средства и поддршка на проекти, нагласи дека општината не работи домаќински, има злоупотреба на јавните пари и дека општинскиот долг расте.

„Кога стана градоначалник Арбен Таравари вети дека ќе го исплати долгот на општината, а сега сведоци сме дека не е така, долгот расте и стигна 3 милиони евра. Ние како опозициска советничка група, немаме моќ нешто да направиме освен да ја алармираме јавноста. Има злоупотреба на парите од буџетот, не се кажува каде и како се трошат.“, рече Мемеди.

Советничката од Алијанса, пак Њомза Шаќири реплицираше дека ваквите наводи се невистина, дека општината работи транспарентно, а парите се инвестираат во инфраструктурата.

Советничката од Алијанса, пак Њомза Шаќири реплицираше дека ваквите наводи се невистина, дека општината работи транспарентно, а парите се инвестираат во инфраструктурата.

„Сето тоа што го кажа советникот на ДУИ е неточно и е негативна пропаганда. Кога Алијанса ја презеде Општина Гостивар имаше 4 милиони евра долг. Од тие 2 милиони се исплатија од Министерство за финансии, а општината исплаќаше на рати останатото, тоа што имаше обврски. Општината зеде обврска да плаќа долг од 1 милион евра и на „Комуналец“ и нормално е дека така долгот ќе порасне. Нема никаква манипулација. Сите проекти што се реализираат се усвојуваат на Совет и тоа се видливи проекти, асфалтирани патишта од над 30 километри, изградена мрежа на канализација и водовод итн.“, изјави Шаќири.

Советот на Гостивар денес усвои ребеланс на буџетот, како и одлуки за доделување на субвенции на јавните претпријатија за паркинзи и зеленило и за стопанисување со спортски објекти.

Советниците ги изгласаа и претставниците на Гостивар во Управниот одбор на регионалното претпријатие за управување со отпадот во Полог „Русино“. Тоа се: Гајур Изаири, Дритон Саити и Насир Хасипи. Со ова се создаваат услови, новоформираното претпријатие да започне да функционира.

Од друга страна, се‘ уште не се собрани потписите од градоначалниците на сите полошки општини за ревидирање на Планот за управување со отпад, со што се предвидува да се најде нова локација за регионална депонија во период од 5 години. Договор за ревидирање беше постигнат пред околу еден месец, на заедничка средба на граѓанската иницијатива Стоп Русино, министерот за екологија Насер Нуредини и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.  Од иницијативата Стоп Русино сега очекуваат поголем ангажман од локалната власт и од советниците што поскоро да се обезбедат потписите, како гаранција дека Русино ќе биде затворено за 5 години.

Материалы по теме:

Серија земјотреси со епицентар во мавровскиот регион
Во текот на изминатата ноќ и утрово, тлото во поширокиот гостиварски регион не престана да се тресе. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ...
Коронавирусот го полни инфективното одделение во Гостивар
Гостивар, по број на активно заразени со коронавирус периодов е меѓу првите три региони во земјава. Поголемиот дел од позитивните поминуваат со благи симптоми ...
Гостивар одбележува 76 години од ослободувањето на градот
Гостивар ја живее својата 76-та година како слободен град. 18-ти Ноември е значаен датум од историјата на Гостивар, испишан како Ден на конечното ослободување. ...
Пријавени измама и физички напад во Гостивар
35 годишен гостиварец вчера во Полициската станица Гостивар, пријавил дека бил измамен од лице на кое му дало 8.000 евра за купување стан. Според ...
Во Гостивар се спроведува проект за подигнување на еколошката свеста кај Ромите
Отворените канали кадешто течат отпади води во населбата со ромско население Дупка во Гостивар ќе бидат санирани и уредени. Активностите ќе се спроведуваат во ...