Се одбележува Светскиот ден на учителот


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Учителите се вторите родители на децата, нивни извор на знаење, разбирање и поддршка. Личности кои на најмалите им служат како пример, ги образуваат, воспитуваат, им помагаат секојдневно да растат и да се развиваат за здрав и успешен натамошен живот.

Денешниот датум, 5-ти Октомври се одбележува како Светски ден на учителите. По тој повод поразговаравме со Виолета Алигега Рамадани учителка во ОУ „Единство“ во Гостивар, која има повеќе од три децении работно искуство со дечиња. Кај оваа учителка не може да не се забележи ведрината, позитивната енергија и исполнетоста кога е во друштво на своите ученици.   

„Пак да се родам, пак би ја избрала професијата учителка. За да биде некој успешен учител, мора да ги сака децата, тие се најискрени, многу ранливи и мора да знаеш како да им допреш во душата. Кога ќе ја стекнеш нивната доверба, тоа е бесценето“, вели учителката.

Виолета годинава води одделение со првачиња. Предизвикот е двојно поголем. Освен вообичаеното запознавање, зближување и стекнување на довербата, тука е и ковид пандемијата. Децата и самиот наставен кадар се должни да почитуваат строги правила за заштита. Иако тоа не е лесно, сепак навиките се стекнуваат.

Алигега Рамадани потенцира дека успешен учител несомнено ќе биде оној што ги сака децата и има трпение за нив.

А една стара мудрост вели: “Просечниот учител кажува, добриот објаснува, подобриот демонстрира, а најдобриот учител инспирира”.

Среќен празник учители и наставници!

Материалы по теме:

Повторно бранувања во образованието во Гостивар
Бранувањата во образованието во Гостивар, никако да стивнат. Сменетите директори на гостиварските училишта денес излегоа на прес конференција со реакција дека градоначалникот Арбен Таравари, незаконски ги отстранил ...
За паушали на советниците во Тетово и Гостивар годишно се трошат по 104.000 евра
Вкупната годишна сума што ја добиваат членовите и претседателите на општинските совети во земјава надминува 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра. ...
Продолжува трендот на опаѓање на наталитетот во Гостивар
Во Гостивар годинава се родиле помалку бебиња во споредба со лани, истиот период. Но, опаѓањето на наталитетот не се поврзува со пандемијата на Ковид ...
Во сабота Меморијален марш во спомен на жртвите во несреќата кај Ласкарци
Во сабота, 13 февруари се навршуваат две години од трагичната автобуска несреќа близу Ласкарци, која го зави Гостивар во црно. Несреќата одзеде 16 човечки ...
Планинарите од Гостивар даруваа крв
Планинарскиот водич Исмет Шурбан од Гостивар до сега дарувал крв 25 пати. Тој беше еден од дваесетината планинари, кои се вклучија во крводарителната акција ...