Силен земјотрес со епицентар во Леуново го стресе полошко


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Утро со страв и вознемиреност за граѓаните во полошко. Силен земјотрес со јачина од 5 степени по рихтеровата скала го стресе регионот. Сеизмолошките станици го лоцираа епицентарот во мавровското село Леуново, на длабочина од околу 8,5 километри. По јакиот земјотрес во 4 часот и 54 минути следуваа неколку потреси со послаб интензитет. За среќа, нема повредени, ниту жртви и не се пријавени материјални штети. 

„Утрово во 4.54 минути се почувтсвува силен земјотрес, кој беше 5 степени, населението очигледно е растревожено и сите се разбудија. Стапив во контакт со полициската станица во Маврово, подружницата на Македонија пат како и со сопствениите на поголемите објекти во мавровскиот регион. Од она што го слушнав од нив, нема човечки жртви, повредени ниту некои материјални штети. Фала му на Господ се помина добро. Леуново, каде беше епицентарот  е село со околу 30 постојани жители и до сега нема пријавено ниту таму поголема штета.“, рече градоначалникот Медат Куртовски.

Единствено како последица на силниот земјотрес заматена е водата во водоводната мрежа во мавровскиот регион. Од општината и јавното комунално претпријатие им препорачуваат на граѓаните деновиве да не пијат вода од чешмите.

Според официјалните сеизмолошки податоци земјотресот најсилно бил почувствуван во Гостивар и Маврово со пет степени, во Тетово и Скопје со четири степени, а во Битола, Прилеп и околината со три степени според Европската макросеизмичка скала.  Земјотресот бил почувствуван и во соседна Албанија. 

Материалы по теме:

Во Гостивар потврден е прв случај на заболен со коронавирус
Во Гостивар е регистрирано првото заболено лице со коронавирус. Станува збор за жена на возраст над 45 години, којашто пред десетина дена се вратила ...
Средните училишта во Гостивар се подготвуваат за уписи според протоколот за заштита
Средните училишта во Гостивар ги вршат подготовките за спроведување на уписите за полуматурантите, според Протоколот за заштита од коронавирус. Оваа година запишувањето нема да ...
Итната помош во Гостивар имала над 2.000 пациенти за еден месец
Тимовите на Итната медицинска помош во Гостивар имат полни раце работа. Оваа е една од службите, кои се дирекно вклучени во борбата против ковид, ...
За паушали на советниците во Тетово и Гостивар годишно се трошат по 104.000 евра
Вкупната годишна сума што ја добиваат членовите и претседателите на општинските совети во земјава надминува 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра. ...
ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ прослави 70 години постоење
Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, годинава прославува седум децении јубилеј и мисија на негување и промоција на македонската традиција и ...