Сите лица со корона од регионот на Гостивар се на домашно лекување


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во моментов на инфективното одделение во општата болница во Гостивар нема хоспитализирано ниту еден пациент со Ковид 19. Сите осум лица позитивни на корона регистрирани на гостиварското подрачје, се наоѓаат на домашно лекување и засега се во добра состојба, информираше директорот на болницата Јакуп Јакупи, на денешниот состанок на Кризниот штаб.

Во статистиката на Министерството за здравство, регионот на Гостивар се води со вкупно 10 случаи на корона. Два од нив се првата и веќе излекувана пациентка од Гостивар, како и еден вработен во Центарот за јавно здравје, кој има два контроли негативни тестови. Останатите се 5 пациенти од Општина Гостивар и 3 од Општина Врапчиште.

Кризниот штаб се уште ја оценува состојбата како стабилна. Во пресрет на 4 дневниот карантин и велигденските празници упати апел граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита.

„Апелираме граѓаните да продолжат да ги почитуваат препораките и полицискиот час. Мобилните екипи ќе имм бидат на располагање на сите што ќе имаат потреба од лекови, храна, средства за хигиена и слично и ќе им ги достават до домовите“, изјави градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Гостиварскиот Кризен штаб од централниот ќе побара во хотелите во Маврово, каде се спроведува државен карантин да бидат испратени припадници на Армијата, со цел еден дел од полициските службеници ангажирани таму, да се вратат во градот. 

Моментално во државен карантин во Маврово има 148 граѓани.  

Материалы по теме:

Тројца вработени во болницата во Гостивар позитивни на корона
Во изминатото деноноќие на гостиварското подрачје нема нови случаи на коронавирус. Од новозаболените 4 пациенти регистрирани во текот на викендов, тројца се медицински лица ...
За повеќе паркинг места во Гостивар, дел од паралелното зонско преминува во косо
Недостатокот на паркинг простор е долгогодишен проблем во Гостивар, кој им создава нервози и маки и на возачите и на сообраќајната полиција. Јавното претпријатие ...
Засилени превентивни мерки против коронавирус во училиштата во Гостивар
По појавата на првиот случај на заразен со коронавирус во нашата земја, во училиштата на територијата на Гостивар, деновиве се зголемува нивото на превентивни ...
Во Гостивар потврден е прв случај на заболен со коронавирус
Во Гостивар е регистрирано првото заболено лице со коронавирус. Станува збор за жена на возраст над 45 години, којашто пред десетина дена се вратила ...
Донесени измени во буџетот и одлука за отпадот на седница на Советот на Гостивар
Претпоследната седница на Советот на Општина Гостивар за годинава отпочна со едноминутно молчење за починатите сограѓани од ковид. Претседателот на Советот, Бесим Мемеди побара ...