Собирале лажни донации во име на здружение за помош на болни деца


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Здружение за поддршка на деца болни од рак реагира дека во Гостивар во нивно име се собираат лажни донации. Девојки низ кафулиња продавале сликовници, наводно за помош на болните дечиња.

За случајот алармираа од Здружението САНО, невладина организација насочена кон помош на родители и деца, кои се лекуваат на хемато- онколошкото одделение на детската клиника во Скопје. Вчера им било јавено дека женски лица низ кафулиња во Гостивар, претставувајќи се како нивни волонтери продаваат сликовници, наводно за да собираат пари за болните дечиња.

„Најостро демантираме дека наши волонтери продаваат било какви сликовници за донации. Сметаме дека тоа е недостоинствен начин, и не е начин на кој треба да им се помогне на децата кои боледуваат од оваа болест и се лекуваат на клиниката. Апелирам до сите граѓани на Гостивар, да обрнат внимание, да не дозволуваат да се злоупотребуваат нивните средства и желба да се помогне на овие деца.“, вели Марија Тасев, претседател на Здружението.

Претседателката на здружението вели дека случајот ќе го пријават до надлежните служби, штом ги добијат сликовниците за кои им е речено дека се продаваат со нивното име. Сликовниците, кои наводно требало да послужат за хуманитарни цели девојките ги продавале по цена од 100 и 150 денари.

Материалы по теме:

Средните училишта во Гостивар се подготвуваат за уписи според протоколот за заштита
Средните училишта во Гостивар ги вршат подготовките за спроведување на уписите за полуматурантите, според Протоколот за заштита од коронавирус. Оваа година запишувањето нема да ...
Хуманитарните пакети од сите организации во Гостивар ќе се делат преку Црвениот Крст
Хуманитарните активности на сите невладини организациии за помош на социјално загрозените семејства во Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше ќе се спроведуваат заеднички и координирано. ...
Обезбедена храна и облека за семејствата што живеат во шатори кај гостиварска патарина
Зрак надеж и светлина во црното секојдневие за трите ромски семејства, кои со мали дечиња живеат во субстандардни услови покрај гостиварската патарина. Хуманитарната  организацијата ...
Во болницата во Гостивар хоспитализирани се 54 ковид пациенти
Есенскиот бран кој резултира со зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Гостивар ги полни болничките одделенија предвидени за третман на заболени со ...
Меморијалниот марш се заокружи на плоштадот во Гостивар
Споменот и болката по загубата ги обединија граѓаните на Гостивар. Вчера во чест на кобната несреќа кај селото Ласкарци се одржа Меморијален марш што ...