Спорт

 

2. МФЛ – Запад, 4. коло: Прва победа за Тетекс

Резултат и стрелци – 2. МФЛ – Запад, 4. коло Тетекс – Дрита 2-0(24′ Иљаз Чиљафи, 78′ Љавдрим Скендери) Кораб

 

1. МФЛ, 6. коло: Шкендија останува лидер

Резултати и стрелци – 1. МФЛ, 6. коло Шкендија – Академија Пандев 2-1(38′ 74′ пен. Бесарт Ибраими – 79′ Сашко

 

ЛЕ: Ботошани – Шкендија 0-1

Екипата на Шкендија забележа победа од 1-0 на гостувањето кај романски Ботошани и обезбеди пласман во 3. коло од Квалификациите

 

ЛЕ: Ренова – Хајдук 0-1

Фудбалерите на Ренова загубија со 0-1 од сплитски Хајдук, во рамки на 2. коло од Квалификациите за Лигата на Европа.

 

Извршена ждрепката за Купот на Македонија

Денес во просториите на Фудбалската Федерација на Македонија беше извршена ждрепката за 1/16 финалето од Купот на Македонија. Натпреварите се

 

1. ЖФЛ, 6. коло: Победа на Шкендија, пораз на Љуботен

Резултати и стрелци – 1. ЖФЛ, 6. коло Шкендија – Шкупи 4-1(4′ 16′ Хава Мустафа, 31′ Медина Емини, 84′ Ера

 

1. МФЛ, 5. коло – резултати и стрелци

Резултати и стрелци – 1. МФЛ, 5. коло Беласица – Шкендија 0-3(54′ Еннур Тотре, 83′ 86′ Бесарт Ибраими) Ренова –

 

2. МФЛ – Запад, 3. коло – Резултати и стрелци

Резултати и стрелци – 2. МФЛ – Запад, 3. коло Гостивар – Кораб 1-0(25′ Валтрин Ќаили) Дрита – Охрид Лихнидос

 

ЖФК Љуботен со ново раководство, нов тренер и неколку засилувања во борба за опстанок

Женскиот фудбалски клуб Љуботен од Тетово во новата сезона влагува со амбиции да обезбеди опстанок во лигата. Новото раководство на

 

1. МФЛ – Резултати и стрелци од 4. коло

Резултати и стрелци – 1. МФЛ, 4. коло Шкендија – Борец 1-134′ Бруно Дита – 19′ Марио Станковски Силекс –

 

2. МФЛ – Запад, 2. коло – Резултати и стрелци

Резултати и стрелци, 2. МФЛ – Запад, 2. коло: Тетекс – Гостивар 1-33′ Љавдрим Скендери – 43′ Иван Настевски, 62′

 

Резултати 1. ЖФЛ, 2. коло

Резултати 1. Женска фудбалска лига, 2. коло Шкендија – Речица 0-2Љуботен – Ас Јунајтед 0-13Тиверија – Борец 10-0Атлетико – Шкупи

 

2. МФЛ – Запад, 1. коло – резултати и стрелци

Резултати и стрелци, 2. МФЛ – Запад, 1. коло ДРИТА – ВАРДАР Ф. 1-1(20′ Зоран Балдовалиев – 61′ Елмир Алији)ГОСТИВАР

 

1. МФЛ, 3. коло – резултати и стрелци

Резултати и стрелци – 1. лига, 3. коло РЕНОВА – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 2-0(4′ Ремзифаик Селмани, 90+3′ Ален Јашароски)МАКЕДОНИЈА ЃП –

 

ФК Тетекс ќе игра на “Градскиот стадион”

Фудбалскиот клуб Тетекс после долги пет години, повторно своите домашни натпревари ќе ги игра на Градскиот стадион во Тетово. Текстилците

 

Резултати 1. ЖФЛ, 1. коло

Резултати Женска лига, 1. коло Ас Јунајтед – Шкендија 1-0Топ Гол – Љуботен 10-0Скопје 2014 – Тиверија 1-3Плачковица – Деспина

 

Резултати 1. МФЛ, 2. коло

Резултати и стрелци 1. МФЛ, 2. коло Шкендија – Струга ТЉ 2-0Тотре 28′, Дориев 90+2′ Борец 1919 – Ренова 1-1Радовиќ

 

Шкендија и Ренова ги добија противниците во Лигата на Европа

Квалификации за Лига на Шампиони:Карабах (Азербејџан) – Силекс 18.08.2020, 18ч. – стадион Тофик Бахрамов, Баку (Азербејџан) Квалификации за Лига на

 

1. МФЛ: Шкендија и Ренова започнаа со нерешени резултати

1.лига, 1. колоРезултати и стрелци: Шкупи 1927 – Шкендија 2-2(Дембо 6′ 45′ – Дориев 60′, Ахмеди 66′) Ренова – Струга

 

Осум нови фудбалери во Шкендија и Ренова

Екипите на Шкендија и Ренова во летниот преоден рок ангажираа по четири нови фудбалери. Шкендија:Дојдоја: Егзон Бејтулаи (Хелсинборг, Шведска), Љупчо

error: Content is protected !!