„Стоп Русино“ од денес не дозволува пристап до депонијата ни за отпадот од Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Иницијативата „Стоп Русино“ од денес нема да дозволува ниту отпадот од Гостивар да се носи на депонијата.

Откако го пропуштија кон градот последниот камион на гостиварски Комуналец што го испразни ѓубрето на Русино, активистите околу 10 часот ја спуштија рампата. Оваа одлука доаѓа по вчерашната изјава на министерот за екологија Насер Нуредини дека Русино останува регионална депонија и потегот на локалната власт за избор на членови на Управниот одбор на регионалното претпријатие.

„Министерот изјави дека Русино мора да биде депонија. Ние знаеме дека затворањето не може да се случи денес или утре, но бараме што поитно да се бара нова локација и ова ѓубриште да се затвори. Исто така, револтирани сме што одат кон изгласување на членови на Управниот одбор за регионалното претпријатие, кое ако се формира официјално, нема да се исполнат нашите барања, тие ќе бидат неважечки.“, изјави Анастасија Дукоска од иницијативата „Стоп Русино“.

Активистите велат дека се истрајни во своите цели и подготвени да одат до крај. „Од името на граѓанската иницијатива порачувам дека Русино не го даваме и ако треба со жив штит ќе го браниме. На градоначалникот и на советниците им порачуваме дека ќе се појавиме на седницата на која на дневен ред е ставено гласање за управниот одбор“, изјави Десо Матески од иницијативата.

Блокадата на Русино трае веќе 50 дена. Активистите најавија голем протест за вторник попладне, кој ќе се организира во градот.

До сега пристап за фрлање ѓубре имаа само камиони од Гостивар.

Материалы по теме:

Од недела блокада на Русино, ќе важи и за камионите со ѓубре од Гостивар
Од недела точно напладне започнува десетдневно блокирање на патот кој води до Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“, организатори на блокадата, ...
Блокада на Русино, граѓаните не дозволуваат пристап за камиони со ѓубре
Се спушти рампата на патот што води кон Русино кај Гостивар. Граѓаните не дозволуваат носење на ѓубре на таканаречената депонија. Камионите со отпад кои ...
Блокадата на Русино ќе продолжи
Пристапот до Русино ќе биде блокиран и во следните денови. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ реши рампата да остане спуштена за ...
Ново продолжување на блокадата кон Русино
Русино останува забранета зона за отпадот од полошките општини. Блокадата кон таканаречената депонија е продолжена по четври пат за дополнителни десет дена. Приод е ...
Протестно дефиле во Гостивар за дислокација на депонијата Русино
Гостиварци го кренаа гласот против загадувањето од депонијата Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино-чист воздух за Гостивар“ вчера организираше протестно дефиле по градските улици, се ...