Таравари ги повика гостиварци да ги почитуваат препораките и да не се крева паника


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Општина Гостивар заедно со Врапчиште и Боговиње формираше Кризен штаб за координирање на активности и мерки против Ковид 19. На подрачјето на овие три полошки општини нема заболени од коронавирус, а градоначалниците повикаа граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита, да не излегуваат без потреба, а сите  коишто доаѓаат од странски земји, да останат дома 14 дена, додека трае периодот на инкубација и ризикот од зараза.

Нашата констатација е дека ситуацијата е многу сериозна, но воопшто не е за паника. Во трите општини нема регистриран случај, направени се тестови до сега на неколку граѓани кои дошле од ризични земји и тие биле негативни. Нашата препорака е граѓаните да седат во своите домови, да имаат што помалку контакти со други луѓе и така може најмногу да помогнат. Како општински управи ние работиме интензивно, за чистење и дезинфекција на сите улици и институции коишто се под наши ингеренции. Чекаме нови препораки од Централниот Кризен штаб, па согласно нив ќе делуваме. Во четврток повторно ќе имаме состанок на локалниот Кризен штаб, а до тогаш остануваме 24 часа во координација со сите институции“, изјави Таравари.

Инаку, глетката низ Гостивар преку ден и навечер е сосема различна. Откако ќе се стемни, речиси и да нема движење на луѓе низ улиците, а преку денот може да се забележи вообичаена раздвиженост и тоа на граѓани од сите возрасти од деца до пензионери. Дел од нив, носат заштитни ракавици и маски, а дел не.

Материалы по теме:

Библиотеката во Гостивар ги става книгите во карантин пред повторно да ги издава
Ковид пандемијата наметна нови правила во работењето на градската библиотека во Гостивар. Освен вообичаените протоколи за заштита кои подразбираат носење маски, дезинфекција и ред ...
Во градинките во Гостивар нема случаи на коронавирус, во училиштата 26 заразени
Во екот на пандемијата и секојдневните загрижувачки бројки на новозаразени со коронавирус, добрата вест за Гостивар доаѓа од детските градинки. Таму моментално нема позитивни ...
Како тече онлајн наставата во гостиварските училишта?
Клупите и столчињата се празни. Во училницата е само професорот со лап топ, учебник и белешки. Порано, тоа ќе значеше дека моментално не се ...
Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација
Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), ...
Пазарот во Гостивар ќе биде отворен во вторник
Гостивар изминатите десет дена нема новозаболени од коронавирус. Состојбата е под контрола, заклучија институциите на денешниот состанок на Кризниот штаб. Олабавувањето на рестриктивните мерки ...