Таравари смета дека земјава влегува во втор корона бран


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Деновиве во гостиварскиот регион се бележат новозаразени со коронавирус, за разлика од претходните две недели, кога немаше нови случаи. Не станува збор за масовно ширење и состојбата се уште е стабилна, оценуваат надлежните. Сепак, апелираат мерките и препораките максимално да се почитуваат, со оглед дека веќе нема забрани за движење и рестрикциите се олабавени.

Вчера и денес, во Општина Врапчиште се регистрирани 3 новозаболени лица, а во Гостивар еден позитивен тест има од скринингот во градинките.

„Од сите нас зависи каков ќе биде текот на состојбата во идниот период, ако ги почитуваме мерките за заштита, ако внимаваме го намалуваме ризикот“, вели градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари смета дека владините одлуки за справување со корона заразата не се соодветни, дека мерките се целосно олабаванеи за да се протуркаат избори и дека земјава веќе влегува во втор бран на пандемија.

Од почетокот на коронакризата во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше направени се над 300 тестирања. Позитивни вкупно биле 27 резултати. Регистрирани се три смртни случаи, 17 оздравени, а активно болни се 7 лица.

Материалы по теме:

Гостивар станува жариште на коронавирус
Ширењето на коронавирусот меѓу населението во регионот на Гостивар зазема сериозни размери. Високи бројки на новозаразени, редици пред епидемиологија за тестирање, исполнети болнички капацитети ...
Во Гостивар ќе се гради уште една градинка
Во Гостивар ќе се гради нова градинка со капацитет од 100 деца. Со ова се очекува целосно да бидат задоволени потребите и барањата на ...
Зачестени пожари на гостиварското подрачје
Зачестија пожарите на гостиварското подрачје. Во викендов што измина беа регистрирани неколку пожари во објекти, а гореше и во шумски предели. За среќа, пожарите ...
„Изолацијата ги погодува децата со попречености, на родителите им е неопходна поддршка“
Пандемијата со Ковид 19 го поремети животот на сите луѓе. Сепак за ранливите групи, како децата со посебни потреби и нивните семејства, новата состојба ...
Урбаната опрема во паркот во Гостивар е мета на вандали
Клупите, кантите за отпад и другата урбана опрема во големиот парк во Гостивар, честопати се мета на несовесни граѓани. Од јавното претпријатие кои се ...