Три нови случаи на коронавирус во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Регистрирани се три нови случаи на коронавирус на подрачјето на Општина Гостивар, две деца и повозрасна жена. Новозаразените се поврзани со вчера регистриранот позитивен брачен пар и се работи за семеен кластер. Во меѓувреме се прават епидемиолошки анкети и се издаваат решенија за изолација на лица кои биле во ризичен контакт со заболените.

„Вчера и денес имаме вкупно 5 позитивни случаи, за среќа тоа се членови на едно семејство и случајот е поизолиран. Брачниот пар е на инфективното одделение со лесна симптоматологија, додека другите три члена се во домашни услови. Како болница и медицински лица од наша страна се преземаат сите неопходни мерки. Се надеваме дека не очекува полесен период од заразата, но се зависи од односот на граѓаните. Не треба многу, само да се носи заштитна маска, да се одржува хигиена и да се држи социјална дистанца. Се надевам дека граѓаните ќе ја сфатат ситуацијата малку посериозно и мерките ќе се почитуваат“, апелираше директорот на гостиварската болница, Јакуп Јакупи.

Минатата недела, состојбата со Ковид 19 во регионот на Гостивар беше нормализирана, но растот на заболени деновиве покажа дека институциите треба постојано да бидат на готовс. Од граѓаните пак се бара сериозно да ги сфатат апелите за почитување на мерките, за да се спречи натамошно ширење на вирусот.

Освен брачниот пар, на инфективното одделение во гостиварската болница од Ковид 19 се лекуваат уште тројца пациенти и тие се во стабилна состојба.

Од почетокот на пандемијата до сега, во трите општини Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше направени се околу 400 тестирања, од кои вкупно 32 биле позитивни. Регистрирани се три смртни случаи, оздравени се 18 лица, меѓу кои и петте здравствени работници, а моментално има 11 активно болни.

Материалы по теме:

Вонредни анализи на водата во Гостивар: Бактерии нема, но водата не била хлорирана
Зголемениот број на граѓани со стомачни тегоби изминатите денови во Гостивар, ги мобилизираше службите во Центарот за јавно здравје да направат вонредни испитувања на ...
Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
Почна скринингот за Ковид 19 во гостиварските градинки
Сто вработени во детските градинки во Гостивар денес и утре ќе се тестираат за коронавирус. Тестовите се во рамки на скринингот што го прави ...
Собирале лажни донации во име на здружение за помош на болни деца
Здружение за поддршка на деца болни од рак реагира дека во Гостивар во нивно име се собираат лажни донации. Девојки низ кафулиња продавале сликовници, ...
Советот на Гостивар за прв пат одржа онлајн седница
Дваесет и четвртата седница на Советот на Општина Гостивар ќе се памети како првата од формирањето на ова тело, која се одржала онлајн. Наместо на вообичаените ...