Тројца вработени во болницата во Гостивар позитивни на корона


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во изминатото деноноќие на гостиварското подрачје нема нови случаи на коронавирус. Од новозаболените 4 пациенти регистрирани во текот на викендов, тројца се медицински лица од општата болница во Гостивар.

Информацијата ја потврди директорот на болницата Јакуп Јакупи. Заболените медицинари се на домашно лекување, и до сега немаат развоено симптоми. За уште 6 лица медицински персонал се чекаат резултати.

„Ние континуирано преземаме неопходни мерки за заштита на персоналот и пациентите. Вработените кои имаат позитивни резултати, за среќа не оделе на работа во болницата изминатиот период, со оглед дека воведовме работа во групи, за да се избегнат меѓусебни контакти. Тие остануваат на лекување во домашни услови и до сега немаат развиено симптоми. Деновиве ќе им се изврши и ретестирање. Резултати се чекаат за уште шест вработени во болницата, кои исто така во меѓувреме заради сигурност се во самоизолација.“, информираше Јакупи.

Состојбата со коронавирусот во регионот на Гостивар се разгледуваше на состанок на Кризниот штаб. Се уште се оценува како стабилна, но истовреме и сериозна. Од граѓаните се бара внимателност и следење на препораките за заштита.

Со заболените медицински лица е извршена епидемиолошката анкета која треба да утврди како се заразиле со вирусот. Во болницата била спроведена дезинфекција, а одделенијата продолжуваат да функционираат непречено.

Општината од денес испраќа комунална екипа која цело време ќе биде ангажирана за хигиената во кругот на болницата.

Материалы по теме:

Во страв од коронавирус гостиварци прават залихи од храна и гелови за дезинфекција
Меѓу граѓаните владее страв и паника од коронавирус. Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. ...
Британската Амбасадорка Галовеј во посета на Гостивар
Актуелната состојба со ковид пандемијата, поддршка на проекти и активности, функционирањето на локалната самоуправа. На овие теми разговараа денес на средба во Општина Гостивар, ...
Лекарите во Гостивар апелираат граѓаните навреме да бараат медицинска помош
Медицинарите во Гостивар имаат полни раце работа, откако периодов се влоши состојбата со коронавирусот на подрачјето. Бројот на активно болни надмина 210, а епидемиолошката ...
Пуштено во употреба новото хируршко одделение во Гостивар
Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на хирургија во Гостивар ќе имаат современи услови според европски стандарди. Денес во употреба беше ...
Денот на независноста одбележан во Гостивар
Буќет цвеќе, едноминутно молчење во знак на почит кон сите кои го положиле животот за татковината и порака да се чуваат слободарските вредности. Вака ...