Уписи средно Гостивар: Медицинско пополнето, во останатите училишта има слободни места


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Медицинските струки се покажаа како најатрактивни за полуматурантите во Гостивар. Во средното медицинско училиште пополнети се сите слободни места во паралелките на трите јазици уште во првото пријавување од јунскиот уписен рок

Од општинскиот Сектор за образование информираа дека бројката на пријавени ученици во медицина е дури поголема од предвидените места според конкурсот. Останатите училишта, гимназијата, економско и техничко ќе примаат полуматуранти и во второто јунско пријавување.

„Во медицинското училиште не планираме да спроведуваме втор упис, затоа што веќе се пополни бројот. За 272 предвидени места се пријавиле 327 ученици, што значи дека треба да се изврши и селекција. Оние што нема да супеат да влезат во медицинското, да се распределат по другите училишта“, рече Аслијан Снопче, раководител на секторот.

Според податоците од Секторот за образование, во техничкото училиште се запишале 190 ученици, а во гимназијата 101. Најмала е бројката на пријавени полуматуранти во економското училиште, вкупно 35. Надлежните се надеваат дека во второто пријавување ќе има поголем интерес за економските струки.

Годинава, поради ковид пандемијата уписите во средните училишта се одвиваат под посебен протоко. Задолжително носење на маски, дезинфекција на раце, влез од една, а излез од друга страна на објектот, примање на документите според азбучен ред за да се избегнат гужви и слично.

Уписите на полуматурантите продолжуваат следната недела.

Материалы по теме:

ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ прослави 70 години постоење
Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, годинава прославува седум децении јубилеј и мисија на негување и промоција на македонската традиција и ...
Доделени грантови за мали и средни бизниси
Мали и средни фирми од Гостивар добија грантови, како помош во справување со негативните ефекти што ги донесе коронакризата. Се работи за 15 локални ...
Сите лица со корона од регионот на Гостивар се на домашно лекување
Во моментов на инфективното одделение во општата болница во Гостивар нема хоспитализирано ниту еден пациент со Ковид 19. Сите осум лица позитивни на корона ...
Советот на Гостивар за прв пат одржа онлајн седница
Дваесет и четвртата седница на Советот на Општина Гостивар ќе се памети како првата од формирањето на ова тело, која се одржала онлајн. Наместо на вообичаените ...
Дислоцирана е бараката за туристичкиот центар во Гостивар
По околу пет месеци, монтажната барака во која треба да проработи Туристички инфо центар за Гостивар е преместена. Од градскиот плоштад каде беше првично ...