ФК Тетекс: Ново раководство и нов Стручен штаб


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Фудбалскиот клуб Тетекс од Тетово зимската пауза ја искористи да назначи ново раководство. Во новиот Управниот одбор останаа дел од членовите од претходното раководство, но вклучени се и неколку стопанственици од Тетово, како и неколку познати фудбалски имиња.

Новото раководство на ФК Тетекс:
Војо Тофиловски – Претседател
Александар Трифуновски – Потпретседател
Борче Мирчевски – Технички секретар
Стојмир Урошевиќ – Спортски директор
Мирче Блажевски – Координатор
Зоран Трпковски – Комесар за безбедност

Новиот Управен одбор на првата седница донесе одлука да се постави нов Стручен штаб, со кој клубот ќе се обиде да избори пласман во повисок ранг. Оваа одлука значи и дека Ѓорѓи Тодоровски не е повеќе тренер на Тетекс.

Нов тренер ќе биде Ивица Јованоски – Ике, а ќе му помага Рахим Мемети. Амбициите на клубот остануваат исти, а тоа е пласман во 2. лига. Веќе го доведовме и првото засилување, Леон Најдовски, кој се враќа во нашиот клуб од прилепска Победа. – изјави Мирче Блажевски, Координарот на ФК Тетекс.

Новото раководство се соочува со стари проблеми. Истакнуваат дека најголем проблем бил реализацијата на ваучерот од Агенцијата за Млади и Спорт, но и спортската инфраструктура во градот.

Добивме ваучер со солидна сума од Агенцијата за Млади и Спорт, но не наидовме на разбирање од стопанствениците. Реализиравме само дел од стредствата. Друг проблем е инфраструктурата, немаме терени каде да тренираме. – рече Мирче Блажевски, Координатор на ФК Тетекс.

Фудбалскиот клуб Тетекс есенскиот дел во 3-тата лига Запад го заврши на втората позиција со заостанување од 4 бодови позади лидерот Беса од Добри Дол.

Материалы по теме:

Тетовецот Мирослав Атлески ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Норвешка
Тетовецот Мирослав Атлески, кој во својата кариера настапуваше за Тетекс и Силекс, а во моментов е играч и помочник тренер во петтата лига на ...
Фудбалските второлигаши бараат помош од државата
17 од 20 второлигашки екипи од двете групи, Исток и Запад се обратија во Владата на Македонија и државните институции со барање за еднократна финанска помош. Фудбалските второлигаши, како ...
Шкендија и Жуниор официјално ја прекинаа соработката
Бразилскиот фудбалер за врска, Жуниор и ФК Шкендија официјално потврдија дека спогодбено ја раскинаа соработката. Бразилецот во Тетово пристигна пред 5 години од битолски ...
Радоњиќ: „Да ги насочиме младите на здрав и спортски живот“
После пауза од 15-тина години, пред две години повторно почна да функционира фудбалската школа на најстариот Македонски фудбалски клуб, Љуботен од Тетово. Во неа ...
Младинските фудбалски школи апелираат за помош!
Тренерите и лицата ангажирани во 50-тина младински фудбалски школи во земјава испратија заедничко барање до Фудбалската Федерација на Македонија и Агенцијата за Млади и ...