Фудбалските второлигаши бараат помош од државата


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

17 од 20 второлигашки екипи од двете групи, Исток и Запад се обратија во Владата на Македонија и државните институции со барање за еднократна финанска помош. Фудбалските второлигаши, како што наведуваат во барањето, се наоѓаат во тешка финансиска состојба поради прекинот на првенството и неизвесноста дали и кога ќе продолжат натпреварувањата.

Претседателот на Дрита истакнува дека најдобро во моментов ќе биде првенството комплетно да биде прекинато, прволисарираните екипи од двете групи да влезат во 1. лига, а двете втори лиги без испаѓање да бидат проширени, се со цел да се намали финанскиската криза во која се најдоја екипите.

Доколку првенството продолжи, тоа ќе значи дека најмалку еден месец треба да има подготовки. Сето тоа чини пари, треба да се реализираат подготовките, треба да се исплатат хонорари на играчите, тренерите и сите ангажирани лица во клубовите. – вели претседателот на ФК Дрита од Боговиње, Сафет Мифтари.

На барањето за финансиска помош нема потпис и печат единствено од екипите на Кораб од Дебар, Охрид Лихнидос и Лабуништа 2011. Како што истакнуваат од здружението на второлигашите, екипата од Дебар ја поддржува иницијативата, но не била во состајба да се потпише поради кризната состојба која е воведена во тој регион, а останува нејасно зошто останатите две екипи не се потпишани на барањето.

Материалы по теме:

ЖФК Љуботен ги започна подготовките
Женскиот Фудбалски Клуб Љуботен од Тетово ги започна подготовките за пролетниот дел од Првата Женска МФЛ. Сите фудбалерки кои настапуваа во пролетниот дел се ...
Ѓока: Квалитетно се засиливме
Фудбалерите на Шкендија веќе 10-тина дена активно се подготвуваат за продолжението од прволигашката сезона. Тие тренираат на терените во Тетово и тетовско, а така ...
Шкендија и Жуниор официјално ја прекинаа соработката
Бразилскиот фудбалер за врска, Жуниор и ФК Шкендија официјално потврдија дека спогодбено ја раскинаа соработката. Бразилецот во Тетово пристигна пред 5 години од битолски ...
Тетовецот Мирослав Атлески ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Норвешка
Тетовецот Мирослав Атлески, кој во својата кариера настапуваше за Тетекс и Силекс, а во моментов е играч и помочник тренер во петтата лига на ...
Ќумбев и Атлески гости во Спортски преглед на К&М ТВ
Претседателот на Синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев, и поранешниот фудбалер на Тетекс и Силекс, Мирослав Атлески, беа гости во Спортскиот преглед на ...