Хируршкото одделение во Гостивар целосно се реконструира


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на хируршкото одделение во гостиварската болница, ќе имаат современи услови според високи стандарди. Во овој оддел, се изведуваат работи за реконструкција, кои целосно ќе го променат изгледот на хирургија.

Проектот опфаќа поставување на специјални подови, зафати во електричната инсталација, нови врати и прозорци, посебен оддел за интензивна нега на оперираните пациенти и друго. Сите болнички соби ќе бидат климатизирани со телевизори, а се подготвуваат и еднокреветни апартмани.

„Поголемите градежни работи се веќе завршени. Деновиве ќе се работи на подот, кој ќе биде специјален, антимикробен. Потоа ќе следува поставувањето на вратите, прозорите и сите други финеси што треба да се довршат. Може да кажеме дека одделението ќе има многу добри услови за пациентите, кои ќе ги исполнуваат веропските стандарди. Конечно Гостивар тоа го заслужува, а и тимовите на хирургија кои имаат вложено и дадено многу во здравството, заслужуваат да работат во еден таков модерен простор“, изјави Јакуп Јакупи, директор на општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

Реконструкцијата на хирургија се совпадна со пандемијата, што придонесе да се намали бројот на пациенти, со оглед дека се оперираа само итните случаи. Според најавите проектот комплетно би требало да се заокружи за 40-тина дена.

Проектот за реновирање на хирургија болницата го реализира од сопствен буџет, а вредноста достигнува околу 12 милиони денари.

Материалы по теме:

Кошарка: Утре Гостивар – Вардар
Викендов со натпреварите од 13-тото коло продолжува првата македонска кошаркарска лига. Екипата на Гостивар на домашен терен ќе има лесна задача против аутсајдерот Вардар. Гостиварци во моментов се на делба ...
Дневниот центар во Гостивар четири месеци работи под посебни протоколи
Дневниот центар за деца со посебни потреби во Гостивар, четири месеци функционира под посебни протоколи за заштита од коронавирус. Установата претходно имаше шестмесечна пауза ...
Истече домашната изолација за 11-те лица во Гостивар – немаат симптоми, не се ризик
Никој од единаесетте лица од Гостивар кои беа ставени во домашна изолација по доаѓање од Италија, не развил симптоми на коронавирус и тие се ...
Инклузивно игралиште за деца со попречености во Гостивар
И децата со посебни потреби веќе може да им се радуваат и да се забавуваат со детските игри во градскиот парк во Гостивар. Деновиве ...
Протестно дефиле во Гостивар за дислокација на депонијата Русино
Гостиварци го кренаа гласот против загадувањето од депонијата Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино-чист воздух за Гостивар“ вчера организираше протестно дефиле по градските улици, се ...