1. МФЛ, 12. коло: Реми на Шкендија во дербито, пораз за Ренова


Notice: Undefined variable: args in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 371

Фудбалерите на Шкендија одиграа 1-1 на домашен терен против директниот конкурент за титулата, чаирски Шкупи. Ренова загуби со минимални 1-0 на гости од Струга.

Резултати и стрелци – 1. МФЛ, 12. коло:

Шкендија – Шкупи 1-1
(45+2′ Дашмир Елези – 52′ Илирид Адеми)

Струга – Ренова 1-0
(33′ Клисман Цаке)

Работнички – Македонија ЃП 1-3
(33′ АГ Ермедин Адем – 8′ Филип Петров, 23′ Ермедин Адем, 53′ Фернандињо)

Академија Пандев – Пелистер 3-2
(8′ Даниел Миловановиќ, 40′ АГ Христијан Драгарски, 87′ пен. Марјан Радески – 17′ пен. 61′ пен. Валентин Кочоски)

Борец – Вардар 0-2
(80′ Јован Поп Златанов, 90+1′ Матеј Цветаноски)

Силекс – Беласица 0-1
(87′ Антонио Каланоски)

Табела:
1. Шкендија 26
2. Македонија ЃП 25
3. Шкупи 24
4. Струга 19
5. Борец 19
6. Вардар 16
7. Силекс 14
8. Работнички 13
9. Пелистер 12
10. Академија Пандев 10
11. Ренова 8
12. Беласица 8