17 прекршувања на полицискиот час во Гостивар и Тетово за Први мај


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Вчерашниот првомајски празник донесе зголемен број на прекршувања на полицискиот час на полошкото подрачје. Според податоците од СВР Тетово, вкупно 17 граѓани не ја почитувале забраната за движење. Од нив, 14 на тетовското и 3 на гостиварското подрачје. Сите ќе се соочат со соодветни кривични пријави за непостапување според здравствени прописи за време на епидемија.

Во изминатото деноноќие, Државниот санитарн и здравствен инспекторат издал 11 нови решенија за изолација, сите во Тетово. Изјави за самоизолација потпишале 4 лица во Гостивар и 7 во тетовскиот регион. Во контролите на полицијата на сите граѓани коишто се во изолација со решенија, или со писмена изјава за домашна самоизолација, не се евидентирани никакви прекршувања. 

Во изминатите неколку дена, полициските службеници контролираат и колку се почитува задолжителното носење на заштина опрема на лицето, маска, шал или марама. Вкупно на полошкото подрачје за прекршување на оваа мерка усно или писмено биле предупредени стотина граѓани. Во последното деноноќие издадени се 17 предупредувања, сите на лица од тетовско, кои не ги покриле носот и устата со заштита.

Материалы по теме:

Празни улици за време на полицискиот час во Гостивар
Да беше ова глетка од вообичаено сончево априлско попладне, атмосферата низ Гостивар ќе беше сосема поинакви. На топлото време, градот ќе „вриеше“ од луѓе ...
Задолжителна заштита и дезинфекција пред влегување во маркет
Задолжително носење заштитна маска и дезинфицирање на рацете на самиот влез од маркетот. Ова се мерките кои се преземаат низ тетовските маркети, а работното ...
Достава на храна во вонредна состојба
Мирно е по улиците во Тетово и тетовско за време на полицискиот час. Но, овие работници непречено си ги извршуваат своите обврски. Секој ден ...
Граѓаните на Тетово со поделени мислења околу полицискиот час
Во Тетово не е регистриран ниту еден нов случај на Ковид-19 во последното деноноќие. Од оздравените 14 лица кои ги регистрира Институтот за јавно ...
Во Тетово и Гостивар приведени 7 лица за прекршување на полициски час
Од вчеравечер започна да важи забраната за движење во периодот од 21 часот навечер до 6 часот наутро. Полицијата има засилени контроли и дополнителни ...