5-годишнина од загинувањето на полицајците во Куманово


Notice: Undefined variable: args in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 371

Денеска се навршуваат пет година од воружената пресметка во кумановската населба „Диво насеље“, во која животот го загубија осум припадници на специјалните единици на македонската полиција, а беа повредени 37 други полицајци.

Семејството, пријателите и претставници на Министерството за внатрешни работи со посета на вечните почивалишта им оддадоа почит на Сашо Самојловски од Тетово и Жарко Кузмановски од Брвеница. 

Семејствата на загинатите  реагираат дека и по 5 години настаните во кумановската населба остануваат неразјанети.

На 9 мај 2015 година македонските безбедносни сили во кумановската населба позната како „Диво насеље“ се судрија со вооружена група од Косово. Во престрелките загинаа полицајците: Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад Серафимовски и Горан Стојменовиќ.