50 до 60% од брзите ковид тестови во Гостивар со позитивен резултат


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во гостиварскиот регион, како и во поголемиот дел од земјава ширењето на коронавирусот периодов не стивнува. Матичните лекари бараат термин повеќе за брзи тестови, за пациенти коишто развиваат симптоми на ковид. Ваквите тестови се вршат во Лабараторијата на Здравствениот дом, од каде велат дека динамиката на работа е тројно зголемена. Дневно на тестирање доѓаат и до 35 лица, а процентот на позитивни резултати е висок.   

„Во последните три недели драстично е зголемен бројот на пациенти кои доаѓаат за брзи тестови. Ако во февруари имавме 10 до максимум 15 пациенти дневно, сега таа бројка се движи од 25, па се до 35 лица. Позитивни се 50 до 60% од тестовите“, вели д-р Абдулкадар Алији, раководител на Лабараторија Здравствен дом.

Брзите антигенски тестови во Гостивар беа воведени во втората половина на ноември лани. Тестирањето се спроведува во посебни термини определени само за таа намена, а целата процедура од земање брис до резултат трае 30 минути. Доктор Алији вели дека за сега, има доволни количини на тестови да се покријат потребите.

Од почетокот на пандемијата во општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше потврдени се вкупно 4.714 случаи на коронавирус. Според последните податоци од Министерството за здравство бројот на активно болни моментално изнесува 514.

Материалы по теме:

Грипот и коронавирусот имаат слични симптоми, како да се препознаат?
Во екот на сезоната на грип и други респираторни заболувања, ширењето на опасниот коронавирус создава страв, но и забуна кај граѓаните. Амбулантите се полни ...
Донесени измени во буџетот и одлука за отпадот на седница на Советот на Гостивар
Претпоследната седница на Советот на Општина Гостивар за годинава отпочна со едноминутно молчење за починатите сограѓани од ковид. Претседателот на Советот, Бесим Мемеди побара ...
Црвениот крст Гостивар достави над 1.200 хуманитарни пакети
Хуманитарните организации на гостиварска територија периодов кога владее вонредна состојба поради коронавирусот, секојдневно се активни на терен. Општинската организација на Црвениот Крст изминативе две ...
Горан од Гостивар, преживеан патник во кобниот автобус: „Да не заборавиме и да извлечеме поука“
Горан Наумовски од Гостивар е еден од патниците кои ја преживејаа трагичната несреќа со автобусот на Дурмо Турс. Присеќавајќи се на страшниот настан од ...
Пандемијата ги натера гостиварци повеќе да се грижат за здравјето
Медицината докажала дека во борбата против вирусите и последиците кои ги предизвикуваат, најважен е имунитетот на организмот. Откако почна ковид пандемијата, лекарите ги советуваат ...