Со делење пита со паричка во Тетово и неколку околни населени места беше одбележана Василица

Точно напладне во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, се слушна биењето на камбаната по повод празникот Свети

Прочитај повеќе

Традицијата на делење пита со паричка за Василица низ храмовите во Тетово, продолжува и годинава

Престојнава сабота на 14-ти јануари во сите православни храмови во Тетово и неколку околни населени места, точно напладне ќе се

Прочитај повеќе

Работниците од тетовски Водовод и канализација на протест поради неисплатени плати

Работниците од тетовски Водовод и канализација денес протестираа поради неисплатени плати за неколку месеци. Тие воедно и штрајкуваат, односно нема

Прочитај повеќе

ССМ: 51 234 денари изнесува минималната синдикална кошница за месец декември претходната година

51 234 денари е износот на минималната сидикална кошничка за едно четиричлено семејство, за месец декември 2022 година, односно е

Прочитај повеќе

Православните верници го чествуваат Рождеството Христово – Божиќ

Православните верници ширум светот денеска го празнуваат Рожеството Христово – Божиќ. Одбележувањето на празникот почнува на Бадник како предвесник на

Прочитај повеќе