Во регион на Гостивар повеќе оздравени од новозаразени со ковид

Состојбата со ширењето на коронавирусот во регионот на Гостивар е потсмирена. Така барем покажува официјалната статистика на Министерството за здравство.

Read more

Во болницата во Гостивар хоспитализирани се 54 ковид пациенти

Есенскиот бран кој резултира со зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Гостивар ги полни болничките одделенија предвидени за

Read more

Реновирањето на хирургија во Гостивар е при крај – просторот разубавен со уметнички дела

Привршува реконструкцијата на хирургија во општата болница „Д-р Ферид Мурат“ во Гостивар.  Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и

Read more

Гостивар ја пребродува кризата со корона, почитување на мерките сепак мора да има

Кризата со коронавирусот на гостиварското подрачје постепено се надминува. Состојбата е стабилна без пораст на заболени, оценуваат надлежните. Од  вкупно

Read more

Тројца вработени во болницата во Гостивар позитивни на корона

Во изминатото деноноќие на гостиварското подрачје нема нови случаи на коронавирус. Од новозаболените 4 пациенти регистрирани во текот на викендов,

Read more

По затворањето на епидемиологија во Гостивар, тестирањето продолжува на привремен пункт

На гостиварското подрачје, до сега за присуство на Корона биле тестирани вкупно 97 лица. По затворањето на епидемиолошката и микробиолошката

Read more

Во болницата во Гостивар само преку еден влез, пациентите задолжително со маски и ракавици

Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар ги зајакна мерките за превенција од ширење на коронавирусот. На влезот на болницата

Read more

Посебна соба на инфективното одделение во Гостивар за сомнителни случаи на коронавирус

На инфективното одделение во гостиварската болница опремена е просторија за изолација на евентуални пациенти сомнителни на коронавирус. Во просторијата има

Read more