Палењето на Русино стана алармантно, Таравари вели пожарите се подметнати

Состојбата со депонијата Русино, каде изминатите месеци отпадот често гори, вчеравечер   ескалираше. Гостивар се загуши во чад и смрдеа. Граѓаните

Read more

Протестно дефиле во Гостивар за дислокација на депонијата Русино

Гостиварци го кренаа гласот против загадувањето од депонијата Русино. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино-чист воздух за Гостивар“ вчера организираше протестно дефиле

Read more

Екологистите реагираат на палењето на Русино, добиле ветување за поголемо обезбедување на депонијата

Екологистите од Гостивар реагираат на зачестените пожари на депонијата Русино, што се случува во последниот период. Изразуваат загриженост дека чадот

Read more